Bellevalia trifoliata (Öküz sümbülü)

Tanımı

40 cm büyüyebilir. Yaprak sayısı genellikle üçtür ve çiçek kurulundan daha uzundurlar. Yapraklar çiçek kurulundan daha uzundur. Sıkapa bir ila üç arası sayıdadır. Çiçek kurulu silindirik, gevşek, 1 ila 3 arası sayıdadır ve 20 ila 40 arası çiçek taşır. Çiçek sapı çiçek örtüsünden genellikle daha kısa, çiçek zamanı dik, sonrasında kıvrık ve en sonunda yayıktır. Çiçekler morumsu tabanlı beyaz renkli, darca tüpsü çan biçimli ve 9 ila 16 mm uzunluğundadır. Meyve zamanı salkım silindirik, çiçek sapı 1,5 cm uzunluğunda ve yayıktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Nemli çayırlar ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde öküz sümbülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1558 – 17 Kasım 1632 yılları arasında yaşamış ve bilimsel botaniğin babası kabul edilen Fransız bitki bilimci Pierre Richer de Belleval’a adanmıştır. Tür adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Her zaman böyle olmasa da bitki genellikle üç yaprağa sahiptir.

Fotoğrafları