İçeriğe geç

Barbarea vulgaris (Nicar otu)

Nicarotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Nicarotu › Nicar otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde yivli, tüysüz ve tabanda dallıdır. Taban yaprakları parlak ve koyu yeşil renklidir. Bunlar saplı, lirsi az teleksi; büyük bir terminal lob ve daha küçük alt loblar mevcuttur. Gövde yaprakları küçük, yumurtamsı, tırtıklı ya da lobludur. Çiçekler yoğun terminal küme halindedir. Bunlar 7 ila 9 mm uzunluğunda ve dört parlak sarı renkli taç yapraklıdır. Taç çok simetrilidir. Çanak yapraklar, taç yapraklardan daha kısadır. Dördü uzun ve ikisi kısa olmak üzere toplam altı adet ercik vardır. Meyve çok tohumlu, 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Dere kenarı, yol kenarı ve nemli bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Keltepe.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Yaygın adları

Nicarotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı 3. yüzyılda Kocaeli’nde yaşamış Azize Barbara’ya adanmıştır. Barbara, inancı yüzünden, Hristiyan olmayan babası tarafından kafası kesilerek öldürülmüştür. Barbara, yeni girdiği Hristiyanlıktan vazgeçmesi için babası tarafından işkenceye uğratılmış, ancak işkence izleri ertesi güne kadar süratle iyileşiyormuş. Hikayeye göre azizenin yaralarını iyileştiren bu bu bitkilerdir. Cinse ait bazı türler patlamaların neden olduğu yaraları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bu nedenle madenciler, askeri mühendisler ve topçular gibi patlayıcıyla çalışanların koruyucu azizesi olan Barbara’nın adı bu cinse uygun görülmüştür. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün, cins özelinde yaygın görülmesine işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ıspanak gibi tüketilebilir. Genç gövdeler brokoli gibi tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir. Tomurcuk ve çiçekler yenilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar yara iyileştiricidir ve yaraları tedavi etmek için lapa halinde kullanılmıştır. Yapraklardan yapılan çay iştah açıcı, iskorbüt tedavi edici ve idrar söktürücüdür.

Dioscorides: Yüzü temizlemek için kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a Catalogue of the Plants Cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew. London (2nd ed.) 4: 109. 1812. W.T.Aiton

Bir Yorum Yazın