Buradasınız: Ana sayfa » Barbarea plantaginea

Barbarea plantaginea

Götlezgötü

Bakımı

Barbarea plantaginea iki yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Barbarea plantaginea dere kıyısınemli bölge ve çayırlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Yellow rocket; Götlezgötü.

Etimoloji

Cins adı Latince Azize Barbara’ya (Madenci ve jeologların koruyucusudur. Patlamaların yol açtığı yaraların tedavisinde kullanılmasına atıftır); tür adı ise Latince sinirotu anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Brassicales
Familia: Brassicaceae
Tribus: Cardamineae
Genus: Barbarea
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Regni Vegetabilis Systema Naturale 2: 208. 1821. DC.

Yapısı

Barbarea plantaginea 60 cm. büyüyebilir. Stem tüysüz ve genellikle üst bölümde dallıdır. Alt yaprakların büyük, ovat orbikular bir terminal yaprakçığı vardır. Stem yaprakları ampleksikaül, krenat ila dentat’tır. Petal’ler sarı renkli ve 5 ila 7 mm. uzunluğundadır. NisanMayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Robust biennial herb. Stems glabrous, 25-60 cm, often branched in the upper part. Lower leaves with a large, ovate-orbicular terminal leaflet, borne on a broad, flat, winged petiole, the wings sometimes expanded to 1(-2) pairs of small lateral leaflets. Upper stem leaves amplexicaule, crenate to dentate. Petals yellow, 5-7 mm. Siliquae spreading, terete, somewhat torulose, arcuate, 24-35 x 1.5-2 mm. Fl. 4-6. Streamsides, moist pastures, 1000-2100 m. I:437
Güçlü iki yıllık bir bitkidir. Stem tyüsüz, 25 ila 60 cm. uzunluğunda ve genellikle üst bölümde dallanmıştır. Alt yapraklar; büyük, ovat orbikular terminal bir yaprakçığa sahiptir; bunlar geniş, düz ve kanatlı bir petiol üzerindedir, kanatlar zaman zaman 1 (ila 2) küçük yanal yaprakçığa genişler. Üst stem yaprakları ampleksikaül, krenat ila dentat’tır. Petal’ler sarı renkli ve 5 ila 7 mm. uzunluğundadır. Siliqua yayılıcı, teret, zaman zaman torulos, arkuat, 24 ila 35 mm. uzunluğunda ve 1,5 ila 2 mm. genişliğindedir. Nisan ve Haziran aylarında çiçek açar. 1000 ila 2100 metre arasındaki sulak alan kenarlarında ve nemli otlaklarda görülür.

Yorum yazın