İçeriğe geç

Avena sterilis (Şifan)

Kısı yulaf


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Yulaf › Kısı yulaf

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 130 cm büyüyebilir. Gövde dik, tabanda hafifçe dirsekli ve çıplaktır. Yaprak kılıfları tüylü ila çıplaktır. Dil 3 ila 8 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Yaprak ayası 5,5 ila 30 cm uzunluğunda ve 3 ila 10 mm genişliğinde, şeritsi, sipsivri uçlu, çıplak ve kenarları hafifçe kirpiklidir. Çiçek kurulu 6 ila 30 cm uzunluğunda ve 4 ila 12 cm genişliğinde, piramit biçimli ve dallar yayıktır. Başakçıklar 20 ila 45 mm uzunluğunda ve 2 ila 3 arası sayıda çiçeklidir. Dışkavuzlar neredeyse eşit uzunlukta, mızraksı, sipsivri uçlu ve 7 ila 11 arası sayıda damarlıdır. İçkavuz iki uçlu, mızraksı ve 20 ila 35 mm uzunluğundadır. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kısır yulaf, Şifan.

Çiçek zamanı

Mart-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yulaf” anlamına gelir. Cinsin antikçağdaki adıdır. Dilimizdeki “yulaf” kelimesi Arapça kaynaklıdır. Tür adı Latince “kısır” anlamına gelir. Başakçıkların verimsiz olmasına işaret eder.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve olarak içilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 1: 118. 1762. L.

Bir Yorum Yazın