İçeriğe geç

Avena sativa (Beyaz yulaf)

Beyaz yulaf


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Yulaf › Beyaz yulaf

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 ila 180 cm büyüyebilir. Gövde pürüzsüz, çıplak, dik, tek ya da demet halindedir. Yaprak kılıfları genellikle çıplaktır. Dil 3 ila 6 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Yaprak ayası 14 ila 30 cm uzunluğunda ve 4 ila 10 mm genişliğinde, şeritsi, sipsivri uçlu ve çıplaktır. Çiçek kurulu 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 9 ila 16 cm genişliğinde ve dalları yayıktır. Başakçıklar22 ila 27 mm uzunluğunda ve 2 ila 3 arası sayıda çiçeklidir. Dışkavuzların uzunlukları neredeyse eşit, mızraksı, sipsivri uçlu ve 7 ila 9 arası sayıda damarlıdır. İçkavuz 15 ila 17 mm uzunluğundadır. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Beyaz yulaf.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yulaf” anlamına gelir. Cinsin antikçağdaki adıdır. Dilimizdeki “yulaf” kelimesi Arapça kaynaklıdır. Tür adı Latince “ekilen” anlamına gelir. Türün antikçağdan itibaren insan eliyle yetiştirildiğine işaret eder.

Mutfak

Yaygın olarak hayvan yemi olarak kullanılır. Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tuzlu veya tatlı yemeklerde temel gıda ürünü olarak kullanılabilir. Gluteni oldukça düşüktür ve ekmek yapmak için uygun değildir. Tohumlarından mutfaklık yağ elde edilir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Geleneksel tıp

Tohumları mide problemleri olan insanlar için özellikle iyi bir besindir. Unu antioksidan olarak kullanılmaktadır. Yulaf unu kabızlığı önler ve bitkisel yağlar gibi yağlı yiyeceklerin raf stabilitesinin uzunluğunu arttırır. Hastalıkları zayıflattıktan sonra koruyan, kandaki kolesterol seviyelerini düşüren ve aynı zamanda dayanıklılığı artıran besleyici bir besindir. Tohumları; spazm çözücü, kardiyak, idrar söktürücü, yumuşatıcı, yatıştırıcı ve uyarıcı olan çok besleyici bir bitkidir. Tohumlar tümörlere karşı geleneksel olarak kullanılmıştır. Öğütülmüş tohumdan yapılan bir yulaf ezmesi, enflamatuar durumlarda, ateşlerde ve doğum sonrası besleyici bir yem olarak kullanılır. Midenin asitliği ile birlikte dispepsi vakalarında kaçınılmalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde, kan kolesterol seviyelerini azaltır. Hafif düzeyde antidepresandırlar, enerji seviyelerini yükseltir ve aşırı stresli sinir sistem’ini desteklerler. Yulafın uykusuzluğa yardımcı olmak için sinir enerjisini uyardığı düşünülmektedir Yulaf ekstresinin tütün alışkanlığını düzeltmeye yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Galen: Gevşeticidir ve bütün şişliklere iyi gelir. Anadolu’da Mysia’da yaygındır ve kıtlık zamanları hariç insanlar için değil hayvanlar için elverişli bir gıdadır.

Plinius: Kaynatılarak öksürük tedavisinde kullanılır.

İbn-i Sînâ: Arpaya benzer etkilere sahiptir.

Biliyor musunuz?

Cilt yumuşatıcı etkisi nedeniyle banyo suyuna eklenir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 79. 1753. L.

Bir Yorum Yazın