İçeriğe geç

Avena fatua (Yabani yulaf)

Yabani yulaf


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Yulaf › Yabani yulaf

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Dik gövdeler 120 cm kadar büyüyebilir. Uzun koyu yeşil yapraklar 1 cm genişliğindedir ve küçük tüyler görülür. Fideler de tüylüdür. Çiçek kurulu bileşik salkım halindedir. Çiçekler erseliktir. Yaprak kılıfları özellikle genç bitkilerde pürüzsüz ya da hafif tüylüdür. Dünya genelinde en zararlı yabani otlardan biri olarak kabul edilmektedir. Olgun bireylerin gövdeleri pürüzsüz ya da neredeyse tüysüzdür. Yapraklar 20 cm uzunluğa erişebilir. Bir bitkiden 1000 tohum elde edilebilir. Optimum çimlenme sıcaklığı 15 ve 20 derece arasıdır. Bitki tarımı olumsuz etkilerken istilacı olması nedeniyle yerli biyoçeşitliliğe de zarar verir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Tohumlar iki haftada çimlenir. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Yabani yulaf.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yulaf” anlamına gelir. Cinsin antikçağdaki adıdır. Dilimizdeki “yulaf” kelimesi Arapça kaynaklıdır. Tür adı Latince “tatsız” anlamına gelir. Olasılıkla yulaf ikamesi olarak kullanım potansiyeli olmamasına işaret edilir.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve olarak içilir.

Geleneksel tıp

Tohumları idrar söktürücü, yumuşatıcı ve soğutucudur. Müshil ve sinir uyarıcı olarak kullanılır. Epilepsi ve sinirsel yorgunluklarda etkilidir.

Literatür

Species Plantarum 1: 80. 1753. L.

Bir Yorum Yazın