İçeriğe geç

Avena barbata subsp. wiestii (Faraz otu)


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Yulaf › Narin yulaf › Faraz otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kafkasya, Ortadoğu, batı Asya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 60 cm büyüyebilir. Genellikle küme halindedir ve tabandan dirseksi olarak yükselir. Yaprak kılıfı cılız tüylü, dil 2 ila 3,5 mm uzunluğunda ve küt; yaprak ayası 9 ila 20 cm uzunluğunda, 2 ila 7 mm genişliğinde, şeritsi, sipsivri ve çıplak ila cılız tüylüdür. Salkım 5 ila 11 cm uzunluğunda, 4 ila 6 cm genişliğinde ve dalları 3 ila 7,5 cm uzunluğundadır. Başakçıklar 16 ila 20 mm uzunluğunda ve iki çiçekçiklidir. Dışkavuzların uzunlukları eşit değil, mızraksı ve sipsivri; alt dışkavuz 16 ila 21 mm uzunluğunda ve üç damarlı, üst dışkavuz 20 ila 24 mm uzunluğunda ve 5 ila 7 damarlıdır. İçkavuz 17 ila 20 mm uzunluğunda, mızraksı ve 7 damarlıdır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, kayalıklar ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Faraz otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yulaf” anlamına gelir. Cinsin antikçağdaki adıdır. Dilimizdeki “yulaf” kelimesi Arapça kaynaklıdır. Tür adı Latince “sakallı” anlamına gelir. Türün başakçık yapısına işaret eder. Alttür adı ise “Johann Anton Mathias Wiest‘a” anlamına gelir. 26 Eylül 1801 – 5 Mayıs 1835t tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimcidir. Türü ilk defa Mısır’da o toplamıştır.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve olarak içilir.

Literatür

Kulturpflanze Beiheft 2(479):. 1959. (Steud.) Mansf.

Bir Yorum Yazın