İçeriğe geç

Atriplex tatarica (Unluca)

Unluca


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Unluca › Unluca

Dağılımı

Bitki Avrupa kuzey Afrika ve Asya kıtalarında doğal olarak yayılış gösterir. Ayrıca Amerika ve Avustralya kıtalarına da işgalci tür olarak yayılmıştır.

Genel bilgiler

1,5 metreye kadar büyüyebilen bir ottur. Yapraklar değişken formlarda (üçgensi, üç köşeli, tebersi, mızraksı) olup, en çok 8 cm uzunluğunda ve en çok 7 cm genişliğindedir. Kenarları yılankavi ya da dişlidir. Çiçekler yaprak koltuklarında ve gövdenin ucunda belirir. Tohumlar yuvarlak, parlak, çıplak ve kahverengidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Tohum yoluyla çoğaltılır ve tohumlar hızlı çimlenir. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem

Deniz kenarında, yol kenarında ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Unluca.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “beslenmeyen” anlamına gelir. Bitkilerin zor habitat koşullarında (örneğin kurak çöller) hayatta kalmalarına işaret eder. Kocaeli’de görülen üç tür de tuzcul ortamlara adapte olmuştur. Dilimizdeki “unluca” kelimesinin etimolojisi ile ilgili detaya ulaşamadık. Atriplex halimus gibi türlerin üzerlerine un serpilmiş gibi bir görünümü vardır ve belki de atıf bu yöndedir. Tür adı Latince “Tatar” anlamına gelir. Hazar Denizinden, Pasifik okyanusa kadar olan bölgenin kadim adı Tataria (ya da Tataria Magna) olup bitkinin doğal yayılış alanına işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar pişirilerek tüketilebilir. Otçul hayvanlar tarafından tüketilebilir. Sodyum ve potasyum bakımından zengindir. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Bitkinin tıbbi olarak potansiyeli olduğuna dair kayıtlar bulunmakla birlikte detay yoktur.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1053. 1753. L.

Bir Yorum Yazın