İçeriğe geç

Athyrium filix-femina (Yeleğreltisi)

Yel eğreltisi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Eğrelti takımı › Yeleğreltisigiller › Yeleğreltisi › Yel eğreltisi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürenin büyük bölümünde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 ila 100 cm büyüyebilir. Yığınsı bir türdür, yapraklar rizomlardan değil merkezi bir noktadan kütle halinde çıkar. Fırontlar açık sarımsı yeşil renklidir, 20 ila 90 cm uzunluğunda ve 5 ila 25 cm genişliğindedir. Soriler, telekçik başına 1 ila 6 olmak üzere fırontların altında nokta olarak görülürler. Bunlar belirgin beyazımsı kahverengi böbrek biçimdeki induzyum ile kaplıdır. Fırontlar 3 teleksidir. Fırontlar 20 ila 30 arası çift eliptik ve karşılıklı olmayan dar sivri uçlu yaprakçık taşır. Her bir yaprakçık mızraksı ila dikdörtgensi arası telekçiğe ayrılır. Sporlar temmuz ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dişi eğrelti, Yeleğreltisi.

Spor zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kapısız” anlamına gelir. Sorinin kapalı olmasına işaret eder. Tür adı Latince “dişi eğrelti” anlamına gelir. Bitkinin üreme organlarını göze çarpmayan bir şekilde saklamasına, aynı zamanda zarif görünümüne işaret eder.

Mutfak

Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Çiğ halleri zararlıdır.

Geleneksel tıp

Doğum sancılarını gidermek için sapları haşlanarak kullanılır. Rahim kanseri vakalarında genç yapraklar kullanılmıştır. Kökü parazit düşürücü ve idrar söktürücüdür. Kökleri haşlanarak elde edilen çay göğüs ağrısı giderici ve süt arttırıcıdır. Kökü kurutulup öğütülerek yaralara uygulanır.

Literatür

Tentamen Florae Germanicae 3(1): 65. 1800. (L.) Roth

Bir Yorum Yazın