İçeriğe geç

Asyneuma rigidum (Nujdan)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, İran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Çançiçegiller › Çiçeklideğnek › Nujdan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 60 cm büyüyebilir. Sivilceli ya da az pürüzlü havlı, nadiren tüysüzdür. Gövde dik ya da yükselici, genellikle basittir. Alt gövde yaprakları en büyük, çok çeşitli boy ve şekilde, mızraksı ila darca yumurtamsı ya da eliptik, dişli kenarlı, sapsız ya da kısaca saplı; orta gövde yaprakları benzer, çoğunluklar şeritsi mızraksı, küçük ve sapsızdır. Çiçekler tek ya da 2 ila 4 arası küme halinde, salkım halinde başaktır. Çanak lobları mızraksı ve diktir. Kapsül elipsoit ya da ters konik biçimde, çıkıntılı, sivilceli ya da tüysüzdür. Tohumlar elipsoit, açık kahverengi ve parlaktır.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. Nadir bir türdür. Gebze ve Başiskele ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Nujdan.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

500-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “birlikte değil” anlamına gelir. Tacın bölünmüş yapısına işaret eder. Tür adı Latince “sert” anlamına gelir. Türün çiçek yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Rapunculus orientalis altissimus, folio glabro et rigido”dur.

Literatür

Opredelitel’ Rasteniĭ Kavkaza 426. 1949. (Willd.) Grossh.

Bir Yorum Yazın