Asyneuma rigidum (Nujdan)

Tanımı

20 ila 60 cm büyüyebilir. Sivilceli ya da az pürüzlü havlı, nadiren tüysüzdür. Gövde dik ya da yükselici, genellikle basittir. Alt gövde yaprakları en büyük, çok çeşitli boy ve şekilde, mızraksı ila darca yumurtamsı ya da eliptik, dişli kenarlı, sapsız ya da kısaca saplı; orta gövde yaprakları benzer, çoğunluklar şeritsi mızraksı, küçük ve sapsızdır. Çiçekler tek ya da 2 ila 4 arası küme halinde, salkım halinde başaktır. Çanak lobları mızraksı ve diktir. Kapsül elipsoit ya da ters konik biçimde, çıkıntılı, sivilceli ya da tüysüzdür. Tohumlar elipsoit, açık kahverengi ve parlaktır. Kullanılan öne çıkan görsel Ori Fragman-Sapir’e aittir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca birlikte değil anlamına gelir. Tacın bölünmüş yapısına işaret eder. Tür adı Latince sert anlamına gelir. Türün çiçek yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Rapunculus orientalis altissimus, folio glabro et rigido”dur.

Türkçe adları

Dilimizde nujdan adı ile bilinmektedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. Gebze ve Başiskele ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 500 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın