Astragalus glycyphyllos (Dev geven)

Tanımı

1,2 metre kadar büyüyebilir. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Gövde pürüzsüz, kıllı, açılı ve dolambaçlıdır. Taç çok simetrili, kirli soluk-sarı renklidir. Çanak pürüzsüz, 5 dar lobludur. Ercik 10 adettir ve iplikçikler tabanda kaynaşıktır. Tek karpel görülür. Çiçek kurulu yoğundur ve 5 ila 15 arası çiçek salkımı halindedir. Yapraklar almaşlı dizilişli, saplı ve kulakçıklıdır. Meyveler uzun, kavisli, dar, sivri uçlu ve çok tohumludur. Ekimi için güneş görülen drenajı iyi bir toprak şarttır. Kireçli çayır topraklarını tercih eder. Yapraklar işlendiğinde tatlı, aromatik bir koku yayar. Kökleri hayli hassastır. Bu tür bazı toprak bakterileri ile simbiyotik bir ilişkiye sahiptir, bu bakteri kökleri üzerinde nodüller oluşturur ve atmosferik azotu düzeltir. Tohumların ekimden yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmesi faydalıdır. Tohumlar 13 derecede 4 ila 9 hafta arasında çimlenir. Son donlardan sonra, ilkbahar sonu ya da yaz başı kalıcı yerlerine dikilmelidirler. -40 dereceye kadar dayanıklıdır.

Türkçe adları

Dilimizde dev geven adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca aşık kemiği anlamına gelir. Cinsin omurga benzeri düğümlü köklerine atıftır. Tür adı Antik Yunanca tatlı yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının çay yapımında kullanılmasına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık bölgeler, dere kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Çay yapımında kullanılır.

Dikkat

Toksik glikozit içerir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın