Site icon Kocaeli Bitkileri

Astragalus depressus (Arsız geven)

Astragalus depressus

Astragalus depressus

Tanımı

10 cm büyüyebilir Yapraklar 6 ila 20 cm uzunluğunda, yaprakçıklar 5 ila 9 mm uzunluğunda, ters yumurtamsı ila dairesel, az girintili, sert kıllı, üst bölümde seyrek tüylü, 10 ila 14 arası çift, kulakçıklar 6 ila 9 mm uzunluğunda, yumurtamsı mızraksı ila dairesel ve zarsıdır. Çiçek sapı 1,5 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçekler küresel ya da kısa silindirik haldedir. 7 ila 30 arası çiçekten oluşur. Bırahteler yaklaşık 3 mm uzunluğunda ve mızraksıdır. Çanak 4 ila 4 mm uzunluğunda, tüpsü çan biçimli ila çan biçimli, seyrek kısa siyah tüylü, şeritsi ve küttür. Çiçekler beyaz renklidir ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve silindirik, hafifçe eğri ve sarkıktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Alpin çayırlar ve yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 1400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde arsız geven adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca aşık kemiği anlamına gelir. Cinsin omurga benzeri düğümlü köklerine atıftır. Tür adı Latince çökük anlamına gelir. Türün kök yapısına işaret eder ve özgün tanımda bu “Radix fibrosa Ramulis brevissimis, arcte ad terram depressis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version