İçeriğe geç

Astragalus depressus (Arsız geven)

Arsız geven


Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Geven › Arsız geven

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 cm büyüyebilir Yapraklar 6 ila 20 cm uzunluğunda, yaprakçıklar 5 ila 9 mm uzunluğunda, ters yumurtamsı ila dairesel, az girintili, sert kıllı, üst bölümde seyrek tüylü, 10 ila 14 arası çift, kulakçıklar 6 ila 9 mm uzunluğunda, yumurtamsı mızraksı ila dairesel ve zarsıdır. Çiçek sapı 1,5 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçekler küresel ya da kısa silindirik haldedir. 7 ila 30 arası çiçekten oluşur. Bırahteler yaklaşık 3 mm uzunluğunda ve mızraksıdır. Çanak 4 ila 4 mm uzunluğunda, tüpsü çan biçimli ila çan biçimli, seyrek kısa siyah tüylü, şeritsi ve küttür. Çiçekler beyaz renklidir ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve silindirik, hafifçe eğri ve sarkıktır.

Gözlem

Alpin çayırlar ve yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Arsız geven.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

1400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “aşık kemiği” anlamına gelir. Cinsin omurga benzeri düğümlü köklerine atıftır. Tür adı Latince “çökük” anlamına gelir. Türün kök yapısına işaret eder ve özgün tanımda bu “Radix fibrosa Ramulis brevissimis, arcte ad terram depressis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Centuria II. Plantarum 29. 1756. L.

Bir Yorum Yazın