İçeriğe geç

Aster tataricus (Tartarya patı)

Aster tataricus

Tartarya patı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Yıldızpatı › Tartarya patı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Uzakdoğu, Moğolistan ve Rusya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

Çok yıllık bir bitkidir. 10 ila 110 cm büyüyebilir. Rizomları zamanla odunsu olur. Gövde dik ve basittir. Yapraklar gövdede, yukarı doğru gidildikçe boyları küçülme eğiliminde, pürüzlü, uçları sipsivri ya da sivri ila yuvarlak, en alttaki yapraklar çiçeklenme zamanı kurumuş olur. Yaprak ayası ters mızraksı ila yumurtamsı, kenarları dalgalı, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 6 ila 12 cm genişliğindedir. Çiçek başları 14 ila 50 arası sayıda, çiçek kurulu sapı 2,5 ila 6,5 cm uzunluğunda, bırahteler şeritsi mızraksı, kenarları düzdür. İnvolukrum çan biçimlidir. Filariler üç sıralı, uzunlukları aynı değil ve zarsıdır. Dilsi çiçekler 14 ila 30 arası sayıda, mavi ila soluk lavanta renkli ya da mor ve çıplaktır. Disk çiçekleri sarı renklidir. Kapçık koyu renkli, ters oval biçimli ve 2,5 ila 3 mm uzunluğundadır. Sorguç 4 sıralı ve kırmızımsıdır.

Gözlem

Nemli bölgeler, çayırlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tartarya patı.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

100-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yıldız” anlamına gelir. Adını adalet tanrıçası Astraea’dan (Ἀστραῖα) almıştır. Roma panteonundaki Virgo’nun karşılığı olan Asterea, yeryüzüne baktığında orada hiç yıldız olmadığını görmüş ve üzüntüden ağlamıştır. Gözyaşlarının döküldüğü yerden yıldız biçimindeki yıldızpatı çiçekleri büyümüştür. Tür adı Latince “Tatar” anlamına gelir. Hazar Denizinden, Pasifik okyanusa kadar olan bölgenin kadim adı Tataria (ya da Tataria Magna) olup bitkinin doğal yayılış alanına işaret eder.

Geleneksel tıp

Balgam söktürücü ve enfeksiyon temizleyicidir. Anti bakteriyel, mantar giderici, öksürük kesici ve uyarıcıdır. Bronşit ve tüberküloz tedavisinde kökü dahili olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Supplementum Plantarum 373. 1781[1782]. L.

Bir Yorum Yazın