İçeriğe geç

Asplenium adiantum-nigrum (Kara saçakotu)

Kara saçakotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Eğrelti takımı › Saçakotugiller › Saçakotu › Kara saçakotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Afrika, Avrupa ve Avrasya’da yayılış gösterir ancak kuzey Amerika’dan da doğal popülasyonlar bildirilmiştir.

Genel bilgiler

Kalın, 10ila 25 cm uzayan üçgensi fırontlar birkaç alt bölüme ayrılır. Kırmızımsı yeşil saplar görülür. Yaprağın ana sapı parlak ve hafifçe tüylüdür. Alt taraftaki sapların kahverengi rengi ayırt edici özelliğidir. Gölgeli yerleri tercih eder. Sporla çoğalan bir bitkidir. Sporlar haziran ve ekim aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Kayalık, duvarlar ve dere kenarlarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kara saçakotu, Baldırıkara, Bağrıkara, Kara baldır.

Spor zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dalak otu” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin yaprakları dalağa benzer ve bu nedenle dalakla ilgili sorunlara iyi geleceğine inanılırdı. Tür adı Latince “siyah Adiantum” anlamına gelir. Adiantum (baldırıkara) başka bir eğreltiotu cinsidir ve benzerliğe işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Adiantum nigrum officinarum”dur.

Geleneksel tıp

İdrar söktürücü, müshil ve göz ağrısı gidericidir. Sarılık, oftalmi ve dalak hastalıklarını tedavi etmek için dahili olarak alınır. Yaprakları kaynatılarak balgam söktürücü olarak kullanılır. Bu aynı zamanda kadınların adet dönemlerinde kullanılabilir.

Dioscorides: Yaprakları sirke ile kaynatılarak dalak büyümesi sorunlarında kullanılır. Ağrılı idrar, sarılık ve mesane taşlarını kırmaya yardım eder.

Biliyor musunuz?

Kaynatılarak saç yıkamak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1081. 1753. L.

Bir Yorum Yazın