İçeriğe geç

Asphodeline lutea (Sarı çiriş)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Çirişotugiller › Deliçiriş › Sarı çiriş

Yenilebilir bitki, Nadir bitki, Süs bitkisi, Akdeniz elementi.

90 ila 120 cm büyüyebilir. Gövde dik, sağlam ve çiçek kuruluna kadar yapraksıdır. 30 ila 60 cm genişliğe yayılabilir. Yapraklar gri yeşil renkli ve 60 cm uzunluğundadır. Yaprak kenarları pürüzsüzdür ve bazen tepeye doğru pürüzlüdür. Çiçek kurulu sıkı ve 2,5 cm. çapındaki parlak sarı renkli çiçekleri taşır. Bırahte 20 ila 35 mm uzunluğunda, yumurtamsı, uzun sipsivri ila ince uçludur. Meyve zamanın çiçek sapı 17 ila 22 mm uzunluğunda, dik ve bırahtelerden daha kısadır. Kapsül oval ya da dikdörtgensi ila küresel, 12 ila 13 mm uzunluğunda ve pürüzsüzdür. Popüler bir süs bitkisidir. Mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Kafkasya ve Levant’ta yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Gebze ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarı çiriş adı ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü kavrularak tüketilebilir. Bitki Antik Yunanda oldukça önem verilen bir gıda kaynağıydı. Köklerin tadı cevize benzer. Genç sürgünler pişirilerek tüketilir. Çiçekler çiğ olarak salatalara eklenir.

Doğan, Hüseyin (2022). Asphodeline lutea (Sarı çiriş) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/asphodeline-lutea/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın