Asphodeline lutea (Sarı çiriş)

Tanımı

90 ila 120 cm büyüyebilir. Gövde dik, sağlam ve çiçek kuruluna kadar yapraksıdır. 30 ila 60 cm genişliğe yayılabilir. Yapraklar gri yeşil renkli ve 60 cm uzunluğundadır. Yaprak kenarları pürüzsüzdür ve bazen tepeye doğru pürüzlüdür. Çiçek kurulu sıkı ve 2,5 cm. çapındaki parlak sarı renkli çiçekleri taşır. Bırahte 20 ila 35 mm uzunluğunda, yumurtamsı, uzun sipsivri ila ince uçludur. Meyve zamanın çiçek sapı 17 ila 22 mm uzunluğunda, dik ve bırahtelerden daha kısadır. Kapsül oval ya da dikdörtgensi ila küresel, 12 ila 13 mm uzunluğunda ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Kafkasya ve Levant’ta yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Gebze ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sarı çiriş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Asphedolus cinsinin dişil çekiminden elde edilmiştir. İki cins aynı familyadadır ve birbirlerine oldukça benzerler. Tür adı Latince sarı anlamına gelir ve türün çiçek rengine işaret eder.

Gıda

Kökü kavrularak tüketilebilir. Bitki Antik Yunanda oldukça önem verilen bir gıda kaynağıydı. Köklerin tadı cevize benzer. Genç sürgünler pişirilerek tüketilir. Çiçekler çiğ olarak salatalara eklenir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın