Asperula involucrata (Akça belumotu)

Tanımı

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde çok sayıda, dağınık ya da yükselici, dallı ve üst bölümde tüysüzdür. Yapraklar 10 ila 25 mm uzunluğunda ve 3 ila 7 mm genişliğinde, ters mızraksı kaşıksı ila darca ters yumurtamsı, tepede küt, yaprak sapı tabana doğru dar, ince ve 1 ana damarlıdır. Çiçek kurulu 1 ila 4 cm. uzunluğunda çiçek kurulu sapı üzerinde başsı, 10 ila 15 arası çiçeklidir. Çiçek sapı ya çok kısadır ya da mevcut değildir. Bırahte 6 mm uzunluğunda, ters mızraksı ila dikdörtgensi eliptik, pürüzsüz ve tüysüzdür. Taç beyaz ile soluk pembe renkli, 5 ila 7 mm uzunluğundadır.

Türkçe adları

Dilimizde akça belumotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük pürüzlü anlamına gelir. Tüylerin gövdeye pürüzlü/buruşuk bir görünüm vermesine işaret eder. Tür adı Latince involukrat anlamına gelir. Bir bitki bilim terimidir ve bırahtelerin küme halinde toplanması demektir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Bulgaristan ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, çayır ve ekili alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.