İçeriğe geç

Asparagus officinalis (Kuşkonmaz)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Kuşkonmazgiller › Kuşkonmaz › Kuşkonmaz

Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Zehirli bitkiAsgari endişe (LC).

75 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde diktir. Dallar ince ve diktir. Demet başına 3 ila 6 arası sayıda yapraksı gövde görülür ve bunlar bizsidir. Erkek çiçekler 5 ila 6 mm uzunluğunda ve sarımsı yeşil renklidir. Meyve kırmızı renkli, 6 ila 8 mm uzunluğunda ve 2 ila 4 arası tohumludur. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak doğu Avrupa’da ve ayrıca Asya’nın ılıman bölgelerinde yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, çayırlar ve deniz kenarında görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Kuşkonmaz adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Turşusu yapılır. Bilinen en eski yemek tariflerinden biri kuşkonmaz yemeği tarifidir. İmparatar Augustus döneminde Roma’daki en popüler yemekti.

Bağırsaklarda, böbreklerde ve karaciğerde onarıcı ve temizleyici etkiye sahiptir. Spazm çözücü, iştah açıcı, kardiyak, yatıştırıcı ve toniktir. Kökü terletici, kuvvetli idrar söktürücü ve müshildir. Kanser tedavisinde kullanılır. Köklerin kan basıncını düşürdüğü ifade edilir. Tohumlar antibiyotik aktiviteye sahiptir.

Meyvesi insanlar için zehirlidir. Sürgünlerinden büyük oranda tüketmek böbrekleri tahriş edebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Asparagus officinalis (Kuşkonmaz) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/asparagus-officinalis/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın