Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Asparagus aphyllus subsp. orientalis

Fotoğraf

Bakımı

Asparagus aphyllus subsp. orientalis Çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Asparagus aphyllus subsp. orientalis Çalılık ve açık ormanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Mediterranean asparagus, Prickly asparagus, Spiny asparagus; İzmiye.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kuşkonmaz; tür adı Latince yapraksız; alttür adı ise doğulu anlamına gelir.

Taksonomi
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Asparagus
Görüldüğü Yer: Bayındırlık Kalıcı Konutları

Tanım

Flora of Turkey and the East Aegean Islands 8: 77. 1984.

Tanımlayan

(Baker) P.H.Davis, 1984.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Asparagus aphyllus subsp. orientalis 1 metre kadar büyüyebilir. Çiçekler dioiktir (İki evcikli. Erkek ve dişi çiçeklerin ayrı ayrı bitkiler üzerinde bulunması). Yapraklar alternat’tır (Almaşlı dizilişli olan. Her nodyumda bir yaprak ve yapraklar arasında belirli bir açı bulunan yaprak dizilişi). Çiçekler sarı renkli olur. Meyveleri 7 ila 8 mm. büyüklüğündedir ve 1 ila 6 arası tohum barındırır. Tohumların ekilmeden önce 12 saat ılık suda bekletilmeleri önerilir. 25 derecede 3 ila 6 hafta arasında çimlenirler. İlkbaharda yeni stem’ler üretir, bu stem’ler konik uçlu, dalsız, sulu, yumuşak ve lezzetlidir. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Bibliyografya

1-) Contributions to the flora of Ballıkayalar National Park (Gebze, Kocaeli / Turkey); Zeki Severoğlu, Ülkühan Yaşar, Mustafa Keskin & Memduh Serin; Scientific Area C • Plant ecology. Vegetation and habitat diversity; 427-430
2-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
3-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013

Flora of Turkey

Rigid prostrate or low trailing shrub, more strongly woody and spiny than A. acutifolius, stems striate-ridged and scabrid-papillose. Cladodes 1-5(-7) per echinate fascicle, 3-7 x 0.5(-0.7) mm, stoutly spinose, subequal to unequal, longest cladode scarcely longer to only 1.5 x longer than next longest cladode. Flowers usually 1 per fascicle. Pedicels surrounded by a group of bracteoles. Male perianth 34.5 mm, creamy-white, inner segments incurved. Berry black, c. 8 mm; seeds 1-3. Fl. 6-8. Hillsides, macchie, limestone gorges, coastal slopes, cliffs and dunes, s.l.-550 m. A2(A) Kocaeli: Hereke, 100 m, D. 39169! A3 Sakarya: Karasu to Kocaeli, Aydoğdu 254! VIII:77.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın