Asparagus aphyllus subsp. orientalis (İzmiye)

derleyen:

Özet

Asparagus aphyllus subsp. orientalis (İzmiye) yaz aylarında çiçek açan ve ilimizde nadiren görülen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Asparagus

Kuşkonmaz

Tanımı

Asparagus aphyllus subsp. orientalis (İzmiye) 1 metre büyüyebilen, sert, sürünücü ya da sarılıcı bir bitkidir. Rizomlu olup kökleri yumruludur. Yapraklar (aslında modifiye olmuş gövde olan cladode) demet başına 1 ila 5 arası sayıda, 3 ila 7 mm uzunluğunda ve 0,5 mm genişliğinde, kalınca dikensidir. Çiçekler genellikle demet başına bir adettir. Erkek çiçekler 3 ila 4,5 mm uzunluğunda ve kremsi beyaz renklidir. Meyveler siyah renkli, 8 mm uzunluğundadır ve 1 ila 3 arası tohum barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaçlar, çalılık ve deniz kenarında görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda Körfez ve Kandıra ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde izmiye adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca filiz ya da sürgün anlamına gelir. Bitkilerin taze sürgünleri tüketilebilir, özellikle Asparagus officinalis (kuşkonmaz) meşhur bir mutfak bitkisidir. Tür adı Latince yapraksız anlamına gelir. Türün gövdesinde yaprak yerine yapraksı gövdeler (cladode) bulunur. Alttür adı Latince doğulu anlamına gelir. Alttürün, tür içinde doğu Akdeniz’de yayılmasına işaret eder.

Gıda

Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları