İçeriğe geç

Asarum europaeum (Afşar otu)

Afşar otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Boya bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Lohusaotu takımı › Lohusaotugiller › Afşarotu › Afşar otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Yarım metre kadar büyüyebilir. Donuk mor çiçekleri yaprak koltuklarında ve yere paraleldir. Gövde 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Yapraklar saplı, böbrek şekilli ve 10 cm genişliğindedir. Özellikle kalkerli topraklarda ve ormanlık alanlarda görülür. Yaprakların üst yüzeyi parlaktır ve biber benzeri kokuya ve tada sahiptir. 12 ercik görülür. Çiçekler erseliktir. -15 dereceye kadar dayanır. Tohumlar geç kış günlerde ekilebilir. 18 derecede 1 ila 4 hafta arasında çimlenirler. Hayli değerli ve popüler bir süs bitkisidir. 10 ila 15 bitkide oluşan gruplar halinde dikilmesi önerilir. Her bir bitki arasında 25 cm. açıklık olmalıdır.

Gözlem

Nemli gölgeli alanlar, köknar ila kayın ormanları ve dere kenarlarında görülür. Başiskele ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Afşar otu, Avşar otu, Çetük otu, Çobandüdüğü, Meyhaneci otu (Ağızdaki içki kokusunu gidermek için çiğnenir).

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

400-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sunak” anlamına gelir. Bitkinin orijinal adı Yunanca baccara’dır ancak bitki adı Latince’ye bir karışıklık sonucu asarum olarak çevrilmiştir. Tür adı Latince “Avrupa” anlamına gelir. Bitkinin Avrupa’nın büyük bölümünde yayılış göstermesi ve bu kıtaya özgü olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae nemoribus” olarak belirtilmiştir.

Tarihi

Plinius: Pontus, Frigya ve İlirya bölgelerinde görülür, tohumları üzüm tohumuna benzer ve tadı üzümden elde edilen şarabın tadına benzer. Cinsin bilimsel adı konulurken Pliny’nin metnindeki ‘asarum’ kelimesi aynen korunmuştur.

Geleneksel tıp

Kök ve yapraklar; terlemeyi arttırıcı, kusturucu, aksırtıcı uyarıcı, tonik ve katartik olarak kullanılmıştır. Beyin, göz, boğaz ve ağız tedavisinde kullanılır. Enfiye olarak kullanıldığında bol miktarda mukus akışı üretir.

Galen: İdrar söktürücü ve adet akışı arttırıcıdır.

Dioscorides: Kökü fıtık, kasılmalar, kronik öksürük, nefes darlığı ve idrara çıkmada zorluk yaşanması halinde kullanılır. Adet akışını teşvik edicidir. Hayvan ısırması kaynaklı zehirlenmelerde başvurulur. Yaprakları büzücüdür. Kokusu uyku getiricidir.

Plinius: Karaciğer sorunlarında kullanılır. Bağırsakları temizler. Sarılık vakalarında başvurulur. İdrar söktürücüdür.

İbn-i Sînâ: Karın ağrısı giderici, idrar söktürücü ve balla karıştırıldığında sperm sayısı arttırıcıdır.

Birûni: En yararlı parçası kökleridir. Çiçek hastalığını önlemek için hastalık gelmeden önce kullanılır.

İbnü’l-Baytâr: Müshil etkilidir. Adet teşvik edici ve idrar söktürücüdür.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Başla ilgili rahatsızlıklarda kullanılır.

Şirvanî Mahmud: Mide, ciğer ve kalbi güçlendirici, ağız kokusunu giderici ve ciltteki sarılığı kaldırıcı terkibe eklenir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kökleri koku vermek için Bursa’da çeyiz sandığına konulur. Bitkiden yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 442. 1753. L.

Bir Yorum Yazın