İçeriğe geç

Arundo donax (Kargı)

Arundo donax

Kargı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Boya bitkisiAsgari endişe (LC), Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Kargı › Kargı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

6 metre büyüyebilir. Gövde basit ya da boğumlarda kısaca dallı, içi boş ve 2 ila 3 cm çapa ulaşabilir. Dil 1 ila 1,5 mm uzunluğunda ve kesiktir. Gri yeşil renkli yapraklar almaşlı dizilişli, 30 ila 60 cm uzunluğunda, 2 ila 6 cm genişliğindedir. Yaprak ayası yuvarlak ya da tabanda yüreksidir. Çiçek başakları tüylü ve 40 ila 60 cm uzunluğundadır. Başakçıklar 2 ila 4 arası sayıda çiçek bulundurur. Dışkavuzlar eşit, çıplak ve 9 ila 14 mm uzunluğundadır. İçkavuzlar mızraksı ve üç damarlıdır. Tohumlar ekim ayında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kargı, Kargı kamışı, Masura kamışı.

Çiçek zamanı

Ağustos-Ekim ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Katince “kamış” anlamına gelir. Tür adı Antik Yunanca “kamış” anlamına gelir. Türün antikçağdaki adıdır, ikili adlandırma öncesi adı “Arundo sativa, quae Donax dioscoridis”tir.

Tarihi

Plinius: Müzik aletlerinin yapımında kullanılır. Kuzeydeki halklar evlerinin çatılarını örterler. Ok saplandığında okun geri çekilmesini engelleyecek bir çengel açılır, okun daha hızlı gitmesi için de tüy eklenir. Bu oklar gücü sayesinde doğudaki birçok bölge egemenlik altına alındı.

Mutfak

Rizomlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Rizomlar kurutulup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kök terletici, idrar söktürücü, yumuşatıcı ve süt azaltıcıdır. Demlenerek adet kanamasını uyardığı ve süt akışını azalttığı rapor edilmektedir.

Dioscorides: Sirke ile birlikte bel ağrısını hafifletmek için kullanılır. Yaprakları iltihap gidericidir. Kabuk sirke ile birlikte uygulandığında saç dökülmesini engeller. Çiçekleri kulağa kaçarsa sağırlığa neden olabilir.

İbn-i Sînâ: Vücuda giren diken, kıymık gibi şeyleri çıkarmak için kullanılır. Kabuk ve kökü saçkıran vakalarında kullanılır. Yaprağı yara ve şişlere uygulanır. Çiçekleri kulağa girerse işitme kaybına neden olabilir. İdrar söktürücü ve adet akışı uyarıcıdır. Akrep sokması vakalarında kullanılır.

Biliyor musunuz?

Kaval ve ney yapımında kullanılır. Erozyonun kontrolünde kullanılır. Polenlerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 81. 1753. L.

Bir Yorum Yazın