Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Artemisia annua

Fotoğraf

Bakımı

Artemisia annua Tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Artemisia annua Çayır, tarla ve yol kenarında görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sweet wormwood, Sweet annie, Qing hao, Sweet sagewort, Annual mugwort, Annual wormwood; Yavşan otu, Kabe süpürgesi, Kabe kekiği, Peygamber süpürgesi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Artemis’e (Phoebe olarak da bilinen, vahşi doğa, avcılık, okçuluk ve ay tanrıçası); tür adı ise Latince yıllık anlamına gelir.

Taksonomi
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Artemisia

Tanım

Species Plantarum 2: 847–848. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

Artemisia annua Stem dik, kahverengi ya da menekşe kahverengisidir. Tüysüz bir bitkidir ve 1 metreye kadar uzayabilir. Yapraklar 3 ila 5 cm. uzunluğundadır ve iki ya da üç küçük yaprakçıklara bölünür. Yapraklar yoğun aroma kokuludur. Küçük çiçekleri yeşil sarımsı arasıdır. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar kahverengi achenedir. Bitkinin tohumdan ekildiğinde 8 ay sonra hasat edilebilir. Çiçek açmadan önce hasat edilmelidir. Tohumlar Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşır. Tohumlar 4 ila 10 gün arasında çimlenir. Güneşli bölgeleri tercih eder. Optimum büyüme sıcaklığı 20 ila 25 derece arasıdır. Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar. Bayındırlık‘da görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Geleneksel olarak ateş düşürücü olarak kullanılır. Polenleri son derece alerjiktir ve bazı insanlarda dermatite neden olabilir. Antibakteriyeldir ve kanamayı kontrol eder. Etkili bir sıtma ilacıdır. Yaprakları antiseptik ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Yapraklarından yapılan lapa haricen burun kanaması, haşlanma ve apseler üzerine uygulanır.

Flora of Turkey

Erect annual. Stems puberulous, often reddish. Leaves 2 pinnatisect, segments regularyl and deeply toothed. Inflorescence a widely spreading panicle. Capitula globose, many flowered, 2-4 mm broad. Outer phyllaries oblong, herbaceous; inner ovate oblong, longer than outer, mostly scarious. Outer flower filiform, female, inner hermaphrodite, fertile, corolla yellowish, glabrous. Fl. 6-9. Fields, waste places, at low altitudes. V:317.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın