İçeriğe geç

Aristolochia clematitis (Kara asma)

Kara asma


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Lohusaotu takımı › Lohusaotugiller › Lohusaotu › Kara asma

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

70 cm büyüyebilir. Rizomlar sürünücüdür. Gövde basittir. Yapraklar almaşlı dizilişli, 4 ila 10 cm uzunluğunda ve 3 ila 11 cm genişliğinde, küt uçlu, çıplak, düz ve yüreksidir. Yaprak sapı 1 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler 1,5 ila 3 cm uzunluğunda, boru biçiminde ve sarı renklidir. Taç ya da çanak yaprak yoktur. Kapsül ters oval ila armutsu, 3 cm uzunluğunda ve 2,5 cm genişliğindedir.

Gözlem

Vadiler, tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve deniz kenarında görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Uzun lohusa otu, Kara asma.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “hamilelik için en iyisi” anlamına gelir. Tam anlamıyla ise “en iyi doğum”. Bitkilerin doğumu kolaylaştırdığına ve doğum sonrası enfeksiyonlara iyi geldiğine dair inanışa işaret eder. Bitkinin çiçekleri rahime benzer, işaret doktrini uyarınca bitkinin benzediği organa iyi geleceği düşünülür ve ve doğumdan sonra plasentanın atılması için bu bitkiler kullanılırdı. Günümüzde ise bu görüşün bir karşılığı yoktur, bilakis bitkiler ölümcül zehirler içerir. Tür adı Antik Yunanca “asma dalları gibi” anlamına gelir. Olasılıkla bitkinin sürünücü rizomlarına işaret etmektedir.

Geleneksel tıp

Bakteriyel enfeksiyonları kontrol ederek iyileşme sürecini hızlandırır. Gövdeden alınan su doğum başlatıcısı olarak kullanılmıştır. İltihap giderici, spazm çözücü, terletici, adet kanaması düzenleyici, ateş düşürücü ve uyarıcıdır.

Dioscorides: Yılan zehri ve diğer zehirlere karşı etkilidir. Mürr ve biberle alındığında düşüğe neden olur. Su ile alındığında astım, raşitizm, üşütme, fıtık ve kasılma vakalarında etkilidir. Süsen ve balla birlikte çürümüş yaraları temizler. Diş ve diş etlerini temizler.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 962. 1753. L.

Bir Yorum Yazın