Arenaria serpyllifolia (Tarla kumotu)

derleyen:

Özet

Arenaria serpyllifolia (Tarla kumotu) genelde ekili arazilerde görülen ve bahar sonundan yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Arenaria

Kumotu

Tanımı

Arenaria serpyllifolia (Tarla kumotu) genellikle 5 ila 25 cm büyüyebilen, havlı ila salgılı ve tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik ila yükselici ve yeşil renklidir. Kazık kök ipliksidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Taban yaprakları kaşıksıdır ve çiçeklenme zamanı kurumuş olurlar. Gövde yaprakları 2 ila 6 mm uzunluğunda, yumurtamsı üçgensi, sapsız, 5 damarlı ve sivri ila sipsivri uçludur. Çiçek kurulu 5 ila 30 arası çiçek taşır. Çanak yapraklar yumurtamsı mızraksı, tepede sivri ya da sipsivri ve 3 ila 5 arası damarlıdır. Taç yapraklar yumurtamsı ve çanak yapraklardan daha kısadır. Kapsül yumurtamsı ila elipsoittir. Tohumlar kapsül başına 10 ila 15 arası sayıda, sivilceli ve siyah renklidir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Hayli küçük ve gösterişsiz bir bitkidir ve bu nedenle doğal ortamda görülmesi güçtür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz Havzası ve Avrasya’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Alt türlerSinonimlerHerbaryum] Ekili araziler ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde tarla kumotu ve kekik yapraklı kumotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kumda anlamına gelir. Cinsin genellikle kumlu bölgelerde görülmesine işaret eder. Türkçe adı olan kumotunun doğrudan cinsin bilimsel adından türetildiği görülmektedir. Tür adı Latince Thymus serpyllum yapraklı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yapraklarının Thymus serpyllum (kekik) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Gıda

Yeşillik olarak tüketilebilir.

Tıp

Öksürük önleyici, kan temizleyici, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Yaprakları kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılır. Mesane ve taşikardi şikayetlerinde başvurulur.

Bilgi

Tavşan yuvalarının yakınlarında bol miktarda bulunmaları nedeniyle tavşanlar tarafından tercih edilen bir ot olmadığı düşünülmektedir.

Fotoğrafları