Arenaria leptoclados (Kuru kumotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Arenaria leptoclados (Kuru kumotu) genelde orman sınırlarındaki çayırlarda görülen ve kış sonundan yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Arenaria

Kumotu

Tanımı

Arenaria leptoclados (Kuru kumotu) halihazırda bazı kaynaklarda Arenaria serpyllifolia subsp. leptoclados adı altında listelenmektedir. Genellikle 30 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik ila yükselici ve yeşil renklidir. Kazık kök ipliksidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Taban yaprakları kaşıksıdır ve çiçeklenme zamanı kurumuş olurlar. Çiçek kurulu 5 ila 30 arası çiçek taşır. Çanak yapraklar yumurtamsı mızraksı, tepede sivri ya da sipsivri ve 3 ila 5 arası damarlıdır. Taç yapraklar yumurtamsı ve çanak yapraklardan daha kısadır. Kapsül yumurtamsı ila elipsoittir. Tohumlar kapsül başına 10 ila 15 arası sayıda ve siyah renklidir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Hayli küçük ve gösterişsiz bir bitkidir ve bu nedenle doğal ortamda görülmesi güçtür. Arenaria serpyllifolia’dan daha az sağlam görünüşlü, çiçek kurulunun genellikle dikazyum, çanak yaprakların mızraksı, kapsülün konik olması ile ayırt edilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık bölgeler ve orman açıklıklarında görülen bitki umumiyetle şubat ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kuru kumotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kumda anlamına gelir. Cinsin genellikle kumlu bölgelerde görülmesine işaret eder. Türkçe adı olan kumotunun doğrudan cinsin bilimsel adından türetildiği görülmektedir. Tür adı Antik Yunanca ince dallı anlamına gelir. Alttürün, türden ayırt edici özelliğine işaret eder.

Gıda

Yeşillik olarak tüketilmektedir.

Tıp

Öksürük önleyici, kan temizleyici, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Yaprakları kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılmıştır. Mesane ve taşikardi şikayetlerinde başvurulmuştur.

Bilgi

Tavşan yuvalarının yakınlarında bol miktarda bulunmaları nedeniyle tavşanlar tarafından tercih edilen bir ot olmadığı düşünülmektedir.

Fotoğrafları