Arceuthobium oxycedri (Ardıç güveleği)

derleyen:

Tanımı

Kocaeli’de sadece Juniperus deltoides üzerinde görülen yarı asalak bir bitkidir. 2 ila 15 cm büyüyebilir. Gövde ve yapraklar çok küçük, çiçekler sapsızdır. Gövdeler küme halinde ve eklemlidir. Yapraklar 0,5 ila 1 mm uzunluğunda, yumurtamsı ve sivridir. Dişi çiçekler 1 mm uzunluğunda, çiçek örtüsü kalıcı; erkek çiçekler 1 ila 1,5 mm uzunluğunda, bölümler yumurtamsı ve külahlıdır. Meyve 2 ila 3 mm uzunluğunda, oval ve sivridir. Dişi ve erkek çiçekler ayrı bitkilerde görülür.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Makilik alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ardıç güveleği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ardıçta yaşar anlamına gelir. Cinsin Juniperus (ardıç) üzerinde parazit olarak yaşamasına işaret eder. Cins ayrıca Pinaceae (çamgiller) üzerinde de görülür. Tür adı Latince Juniperus oxycedrus anlamına gelir. Tür, bu türün üzerinde asalak olarak görülür. Özgün tanımda bu “Cette singuliére plante croit parasite sur les rameaux du génevrier oxycédre” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları