İçeriğe geç

Arbutus andrachne (Sandal ağacı)

Sandal ağacı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Fundagiller › Kocayemiş › Sandal ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

12 metre büyüyebilir. Gövde 25 cm çapa ulaşabilir. Kabuk kırmızı renklidir ve büyük parçalar halinde dökülücüdür. Yapraklar koyu yeşil renkli ve eliptik ve 7 ila 10 cm uzunluğunda, 4 ila 6 cm genişliğindedir. Çiçekler çan biçimli ve beyaz renklidir. Meyveler güz aylarında olgunlaşır, turuncu ya da açık kırmızı renklidirler ancak tatları acıdırlar. Çiçekler erseliktir.

“Bursa’dan ayrılırken… Yolda bizim çileklerden daha büyük meyveleri olan çilek meyvesi biçiminde ve tadında bir ağaç vardı ve tadı asidikti. Tadı güzeldi ancak fazla yenirse sarhoş eder. Kasım ve aralık aylarında olgunlaşır.” – Bertrandon de la Broquière.

Gözlem

Çalılık, ormanlık alan ve kayalık yamaçlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akdeniz çilek ağacı, Sandal ağacı, Hartlap.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ağaç” anlamına gelir. Etimolojinin kaynağı açık değildir. Keltçe sert meyve anlamına gelen “arboise”den türetilmiş olması da olasılıklar arasındadır. Tür adı Antik Yunanca “çilek” anlamına gelir. Antik Yunanca’da çilek (Fragaria vesca) için kullanılan kelime, meyveleri çileğe benzeyen ve hatta çilek ağacı denilen bu ağaç için de kullanılmıştır. Gerçekte bitkinin Antikçağdaki adı “andrachle”dir ancak bilimsel literatüre alınırken “l” harfi “n” harfi ile değiştirilmiş gözükmektedir.

Mutfak

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Systema Naturae Editio decima. 2: 1024. 1759. L.

Bir Yorum Yazın