Site icon Kocaeli Bitkileri

Aquifoliales (Işılgan takımı)

Özet

Aquifoliales (Işılgan takımı) bazı türleri Avrupa’da kültürel öneme sahip olan ve çok sayıda türü çevre düzenlemesinde kullanılan bir takımdır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Aquifoliales (Işılgan takımı) genellikle iki evcikli ya da erselik, 1,5 ila 12 metre arası boylanabilen çalı ve ağaçlardan oluşan bir takımdır. Takım dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir ve çok sayıda üyesi her dem yeşildir. Çiçekler küçük, çok simetrili, koltuklarda olup genellikle küme halindedir ve gösterişli değildir. Yapraklar sarmal biçimde dizilişli, sert, eliptik, oval ya da yumurtamsı dikdörtgensi ve üst yüzeyleri parlak yeşil renklidir. Yaprak kenarlarında genellikle dikensi uçlar bulunur. Yaprak kılıfı mevcut değildir. Sitipül çok küçük, sıklıkla dökülücü ya da hiç yoktur. Yapak damarı genellikle teleksi ya da nadiren elsidir. Çanak yapraklar genellikle 4 ila 5 adet ve tabanda kaynaşıktır.

Meyve küresel ila elipsoit, kırmızı renklidir ve genellikle kış mevsiminde bitkilerin üzerinde kalır. Takıma bağlı bazı türleri gövdeleri modifiyedir ve yaprakları andırırlar, bu nedenle de çiçek ve meyveler yapraklardan çıkıyormuş izlenimini verir. Takım bağlı Ilex aquifolium ve Ilex opaca türleri ahşaplarının kaliteli olması nedeniyle yetiştirilmektedir. Bu ikisi ayrıca popüler birer süs bitkisidir. Ilex paraguariensis‘in kurutulmuş yapraklarından elde edilen çay Güney Amerika’da hayli yaygın bir içecektir. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını, Ilex aquifolium türünden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Aquifoliaceae

Işılgangiller

Exit mobile version