Site icon Kocaeli Bitkileri

Anthyllis vulneraria subsp. rubriflora (Süslü çobangülü)

Süslü çobangülü

Anthyllis vulneraria subsp. rubriflora: 13/04/2018; Ballıkayalar; 70 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Anthyllis vulneraria subsp. rubriflora (Süslü çobangülü) genelde çalılıklarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Anthyllis

Çobangülü

Tanımı

Anthyllis vulneraria subsp. rubriflora (Süslü çobangülü) genellikle 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Sürünücü ya da dik gövdeye sahiptir. Taç yapraklar çok simetrilidir. Bunlar sarı renkli, kırmızı uçlu, 12 ila 15 mm uzunluğundadır ve tabanı kaynaşıktır. Taç yaprak sayısı beştir. Çanak 5 loblu, oval, yünlü ve soluk mor uçludur. Ercik on adettir. Çiçek kurulu küresel yapıdadır ve çiçek salkımı gövdenin sonunda yer alır. Bırahteler dikdörtgen oluşturacak biçimde bazen yan dallardan ya da gövde yapraklarının koltuğundan çıkar. Almaşılı dizilişli yapraklar saplı veya sapsız kulakçıklıdır. Alttaki yapraklar kimi zaman 1 loblu, üsteki yapraklar ise 1 ila 5 çift yaprakçıklıdır. Uçtaki yaprakçıklar daha büyüktür. Yaprakçıklar eliptik, kenarları tam üstü seyrek tüylüdür. Yaprakçıkların altı kısa yumuşak tüylüdür. Özellikle arı, tırtıl ve kelebekler için zengin bir besin kaynağıdır. Yapraklar ipeksi, teleksi, kulakçıklı, bazen saplı bazen de sapsızdır. Meyve tek çekirdekli ve bakla formundadır. Çanak 12 ila 14 mm uzunluğunda ve 4 ila 5 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, çalılıklar ve orman açıklıklarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 100 ila 400 metreye kadar olan rakımlarda Gebze ve Dilovası ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde süslü çobangülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yumuşak sakal anlamına gelir. Çanağın tüylü olmasına işaret eder. Aynı nedenle bitki Jüpiter’in sakalı olarak da bilinirdi. Tür adı Latince yara iyileştirici anlamına gelir ve bu bağlamda türün geleneksel olarak tıbbi kullanımını vurgulamaktadır. Alttür adı Latince kırmızı çiçekli anlamına gelir ve açık bir şekilde alttürün çiçek rengine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları

Exit mobile version