Anthyllis vulneraria subsp. pulchella (Renkli çobangülü)

derleyen:

Özet

Anthyllis vulneraria subsp. pulchella (Renkli çobangülü) genelde alpin çayırlarda görülen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Anthyllis

Çobangülü

Tanımı

Anthyllis vulneraria subsp. pulchella (Renkli çobangülü) genellikle 5 ila 20 cm büyüyebilen bir bitkidir. Sürünücü yatık bir gövdeye sahiptir. Taç yapraklar çok simetrilidir. Bunlar sarı ya da kırmızı uçlu, 12 ila 15 mm uzunluğundadır ve tabanı kaynaşıktır. Taç yaprak sayısı beştir. Çanak 5 loblu, oval, yünlü, soluk mor uçludur. Erkek organ sayısı ondur. Tek meyve yaprağına sahiptir. Çiçek kurulu küresel yapıdadır, çiçek salkımı gövdenin sonunda yer alır. Bırahteler dikdörtgen oluşturacak biçimde bazen yan dallardan ya da gövde yapraklarının koltuğundan çıkar.

Almaşılı dizilişli yapraklar saplı veya sapsız kulakçıklıdır. Alttaki yapraklar kimi zaman 1 loblu, üsteki yapraklar ise 1 ila 5 çiftlidir. Uçtaki yapraklar daha büyüktür. Yaprakçıklar eliptik, kenarları tam üstü seyrek tüylüdür. Yaprakçıkların altı kısa yumuşak tüylüdür. Çiçekler sarı ya da kırmızı renkli ve erseliktir. Arı, tırtıl ve kelebekler için zengin bir besin kaynağıdır. Yapraklar ipeksi, teleksi, kulakçıklı, bazen saplı bazen de sapsızdır. Meyve tek çekirdekli ve bakla formundadır. Çanak 5 ila 9 mm uzunluğunda, gövde yatık ya da sürünücüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İtalya ile Kafkasya arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Alpin çayırlar, kayalık yamaçlar ve orman açıklıklarında görülen bitki umumiyetle haziran ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 500 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde renkli çobangülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yumuşak sakal anlamına gelir. Çanağın tüylü olmasına işaret eder. Aynı nedenle bitki Jüpiter’in sakalı olarak da bilinirdi. Tür adı Latince yara iyileştirici anlamına gelir ve bu bağlamda türün geleneksel olarak tıbbi kullanımına işaret etmektedir. Alttür adı ise Latince küçük güzel anlamına gelir ve açık bir şekilde bitkinin görünümüne dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları