Anthyllis circinnata (Pullu ot)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Hymenocarpos circinnatus adı ile geçmektedir. 10 ila 35 cm büyüyebilir. Seyrek tüylüdür. Alt yapraklar basit, üst yapraklar ise iki ya da üç çift yaprakçıklıdır. Çiçekler şemsiye halinde ve 2 ila 6 arası çiçek taşır. Çanak sert kıllı dişlidir. Taç sarı ila turuncu renklidir. Meyve 12 ila 25 mm uzunluğunda ve böbrek biçimindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Tahrip edilmiş araziler, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde pulluot adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yumuşak sakal anlamına gelir. Çanağın tüylü olmasına işaret eder. Aynı nedenle bitki Jüpiter’in sakalı olarak da bilinirdi. Tür adı Latince zembereksi anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. Meyve, zemberek gibi kendi üzerine doğru kıvrılma eğilimindedir. İkili adlandırma öncesi adı “Loto affinis siliquis hirsutis circinnatis”tir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.