Anthriscus nemorosa (Peçek)

Özet

Anthriscus nemorosa (Peçek) özellikle ormanlık alanlarda görülen, sağlam yapılı ve çok yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Tanımı

Anthriscus nemorosa (Peçek) genellikle 40 cm ila 1,5 metre büyüyebilen, sağlam yapılı ve çok yıllık bir bitkidir. Kök yumrumsudur. Gövde kalın, dallı, çizgili ve  diktir. Yapraklar yarım metreye kadar uzayabilir. Bunlar 2 ila 5,5 cm uzunluğunda, 1 ila 3 cm genişliğinde, genişçe yumurtamsı üçgensi, 3 ila 4 arası teleksi, bölümleri yumurtamsı, üçgensi ya da mızraksıdır. Çiçek durumu talkımlı ve 5 ila 22 arası kola sahiptir. Kollar 5 ila 22 adet, 2,5 ila 4 cm uzunluğunda ve uzunlukları eşit ya da değildir. Şemsiyecik başına 2 ila 15 arası meyve görülür. Meyveler yumurtamsı dikdörtgensidir. Bırahte görülmez. İkincil bırahteler 5 adettir ve 2 ila 6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, kayalık yamaçlar ve nemli çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve 600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlemek mümkündür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Türkçe adı

Dilimizde hırhındilik, peçek ve piçekli adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca buğday kılçığı (awn) anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin kıllı meyve yapısına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan peçek bir ihtimal Türkçede gaga anlamına gelir. Bu durumda cinsin gagayı andıran meyvelerine işaret etmektedir. Tür adı Latince ağaçlık anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “In sylvis ad fluuium Terek sub arboribus frequens” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Bilhassa yaprakları çiğ olarak tüketilmektedir.

Fotoğrafları