İçeriğe geç

Anthriscus cerefolium (Frenk maydanozu)

Frenk maydanozu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Peçek › Frenk maydanozu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kafkasya’da yayılış gösterir ancak Roma uygarlığı eliyle Avrupa’nın büyük bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

40 ila 70 cm büyüyebilir. Yapraklar üç teleksi ve kıvırcıktır. Çiçek kurulu 2,5 ila 5 cm çapında şemsiye halindedir ve çiçekler küçüktür. Şemsiye 2 ila 4 arası kolludur. Bırahte görülmez. Meyve 1 cm uzunluğunda, dikdörtgensi yumurtamsıdır. Şemsiyecik başına 3 ila 10 arası meyve bulunur.

Gözlem

Kayalık yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Frenk maydanozu, Mendik.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

500-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “frenk maydanozu” anlamına gelir. Kelimenin gerçek karşılığı tespit edilememiştir. Zayıf bir ihtimale göre Antik Yunanca “çiçek” ve “çit” kelimelerinden türetilmiştir. Bu durumda bitkilerin çit boyunca görülmesi ile ilgili olacaktır. Cinsin Türkçe adı olan “peçek” bir ihtimal Türkçede gaga anlamına gelir. Bu durumda cinsin gagayı andıran meyvelerine işaret etmektedir. Tür adı Antik Yunanca “keyifli yapraklar” anlamına gelir. Yaprakların aromatik tadına işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Chaerophyllum sativum”dur.

Mutfak

Yapraklar çeşitli yemeklere lezzet vermek için kullanılır. Aromatik bir tadı vardır. Taze olarak kullanılmalıdır.

Geleneksel tıp

Çiçeklenmeden hemen önce toplanan taze bitki sindirim, idrar söktürücü, balgam söktürücü, poultice ve uyarıcıdır. Meyve suyu damlacık, artrit ve kronik cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yaprakları yara ve ağrılı eklemlere lapa olarak uygulanır. Taze yaprakları demlenerek, ağrılı veya iltihaplı gözleri tedavi etmek kullanılır. Sirke ile demlenerek hıçkırık giderici olarak kullanılır. Sindirime faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürür.

Dioscorides: Hem çiğ hem de haşlanarak tüketilir. Turşusu mideye faydalı ve idrar söktürücüdür. Kaynatıldığında mesaneye faydalıdır.

Biliyor musunuz?

Bitkinin salyangozları çektiği düşünülür ve bunları toplamak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Genera Plantarum Umbelliferarum 41–42. 1814. (L.) Hoffm.

Bir Yorum Yazın