Anthoxanthum odoratum (Kokuotu)

derleyen:

Tanımı

10 ila 40 cm büyüyebilir. Yapraklar kısa, geniş ve yeşil renkli olup, 3 ila 5 mm genişliğindedir. Bunlar hafifçe tüylüdür. Çiçek başakları 4 ila 6 cm uzunluğundadır. Dil 5 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Bitki kurutulduğunda kokusu daha güçlüdür. Taze saman kokusuna karışık vanilya kokusu gibi bir kokusu vardır. Tohumlar başları parlak sarı renklidir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir ve bunlar 4 ila 5 gün arasında çimlenir. Asidik toprakları sever. Tohumlar haziran ve temmuz aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kumlu alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde koku otu ve kokulu çayır otu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sarı çiçekli anlamına gelir. Başak ve tohumların sarı rengine atıftır. Tür adı Latince kokulu anlamına gelir. Türün vanilya benzeri kokusuna işaret eder.

Gıda

Taze ve kurutulmuş yapraklarında çay yapılır.

Tıp

Özellikle çiçekli gövde kan pıhtılaşması önleyici, spazm çözücü ve uyarıcıdır. Normal olarak sadece romatizmal ağrı, çocuklardaki uykusuzluk, sinirsel uykusuzluk gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları