Anthemis cretica subsp. cassia (Kel papatya)

Tanımı

30 cm. büyüyebilir. Zaman zaman taban kısmı odunsu olur. Yoğun biçimde gri ya da beyaz tüylüdür. Gövde yatık, dik ya da yükselen formda görülebilir ve dallı ya da dalsız olabilir. Yapraklar derin teleksi ve 4 ila 8 cm. uzunluğundadır. Bunlar erken dönemde salgılı noktalı ve beyaz tüylüdür. Dil çiçekleri beyaz renkli, çoğunluk kısır, dil eliptik ve 0,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Disk çiçekçikleri sarı renklidir. Çiçek başları 2,5 ila 4,5 cm. çapındadır. Kapçıklar pürüzsüzdür. Alt ve ortanca yapraklar genellikle 2 cm’den uzundur. Yaprak bölümleri 2 ila 3,5 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Ortadoğu ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve kayalık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kel papatya adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çiçek anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince Girit anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Alttür adı Latince Casius Dağı anlamına gelir. Antik çağda adı Casius olan ve türün tip yeri olan dağa işaret eder. Hatay sınırlarındaki bu dağa günümüzde Kel Dağı deniliyor. Bitkinin Türkçe adının da kel papatya olması olasılıkla bununla ilgilidir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın