Anthemis cretica subsp. anatolica (Horoz papatyası)

Tanımı

30 cm. büyüyebilir. Zaman zaman taban kısmı odunsu olur. Yoğun biçimde gri ya da beyaz tüylüdür. Gövde yatık, dik ya da yükselen formda görülebilir ve dallı ya da dalsız olabilir. Yapraklar derin teleksi ve 4 ila 8 cm. uzunluğundadır. Bunlar erken dönemde salgılı noktalı ve beyaz tüylüdür. Dil çiçekleri beyaz renkli, çoğunluk kısır, dil eliptik ve 0,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Disk çiçekçikleri sarı renklidir. Çiçek başları 2,5 ila 4,5 cm. çapındadır. Kapçıklar pürüzsüzdür. Alt ve ortanca yapraklar genellikle 2 cm’den kısadır. Filariler beyazımsı ya da açık kahverengi kenarlıdır. Tüy örtüsü sıkı, yaprakları sıklıkla grimsi ya da beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Ortadoğu ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, stepler ve yamaçlarda görülür. Körfez ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde horoz papatyası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çiçek anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince Girit anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Alttür adı Latince Anadolu anlamına gelir. Alttürün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın