Anthemis cotula (Köpek papatyası)

derleyen:

Özet

Anthemis cotula (Köpek papatyası) kokusu ile karakteristik olan ve yaz başından güz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Anthemis

Papatya

Tanımı

Anthemis cotula (Köpek papatyası) genellikle 10 ila 60 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde yeşil renkli, genellikle çok dallı, dik ila yükselici, çıplak ya da seyrek havlıdır. Yapraklarda tüy görülür. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğunda, sapsızdır ve gövde üzerinden çıkar. Çiçek durumu sapı çoğunlukla 4 ila 6 cm uzunluğundadır. Dilsi çiçekler 10 ila 15 arası sayıda, üç dişli ve taç beyaz renklidir. Tüpsü çiçekler 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Kapçık 1 ila 2 mm uzunluğundadır ve sorguç mevcut değildir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeyi tercih eder. Anthemis arvensis ile karıştırılabilir ancak kokusu ile ondan ayrılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya, Avrupa ve Afrika’da yayılış gösterir ancak günümüzde neredeyse dünyanın tamamına yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, tarla ve yamaçlarda görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ve Karamürsel ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde köpek papatyası ve hozançiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çiçek anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince küçük kupa anlamına gelir. Çiçek tablasının yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “receptaculis conicis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Çayı yapılmakta, ayrıca çeşni olarak kullanılmaktadır.

Tıp

Spazm çözücü etkisi nedeniyle âdet söktürücü olarak kullanılmıştır. Büzücü, terletici, idrar söktürücü ve kusturucudur. Demlenerek romatizma, epilepsi, astım, soğuk algınlığı ve ateş tedavisinde başvurulmuştur. Yaprakları böcek sokmalarına karşı etkilidir. Bunun yanında vücuda giren nesneleri çıkarmak için lapa halinde uygulanır.

Dikkat

Bilgi

Kötü kokulu bir bitkidir, kurutularak fare ve pire kovucu olarak kullanılmıştır. Ayrıca bitkiden sarı renkli boya elde edilmiştir.

Fotoğrafları