Anthemis cotula (Köpek papatyası)

Tanımı

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde genellikle çok dallı, dik ila yükselici, çıplak ya da seyrek havlıdır. Yapraklarda tüy görülür. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğunda, sapsızdır ve gövde üzerinden çıkar. Dilsi çiçekler 10 ila 18 arası sayıdadır ve bunlar üç dişlidir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeyi tercih eder. Anthemis arvensis ile karıştırılabilir ancak kokusu ile ondan ayrılır.

Tıp

Spazm çözücü olarak kullanılır. Büzücü, terletici, idrar söktürücü ve kusturucudur. Demlenerek romatizma, epilepsi, astım, soğuk algınlığı ve ateş tedavisinde kullanılır. Yaprakları böcek sokmalarına karşı etkilidir. Vücuda giren nesneleri çıkarmak için lapa halinde uygulanır.

Pratik

Kötü kokulu bir bitkidir, kurutularak fare ve pire kovucu olarak kullanılır. Bitkiden sarı renkli boya elde edilir.

Dikkat

Köpek, kedi, at ve kobay için zehirlidir. Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çiçek anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince küçük kupa anlamına gelir. Çiçek tablasının yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “receptaculis conicis” olarak belirtilmiştir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya, Avrupa ve Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, tarla ve yamaçlarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde köpek papatyası ve hozançiçeği adları ile bilinmektedir.

Gıda

Çayı yapılır. Çeşni olarak kullanılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın