Anthemis chia (Beyaz papatya)

Tanımı

10 ila 35 cm büyüyebilir. Gövde tabandan dallı, dik ya da yükselici ve seyrek havlıdır. Yapraklar 2,5 ila 7 cm uzunluğunda ana hatta dikdörtgensi ters mızraksı, ters mızraksı loblarda 2 derin teleksi, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve 1 ila 1,5 mm genişliğinde ve sivridir. Çiçek başları ışınsal, çiçek kurulu sapı 5 ila 10 cm uzunluğundadır. İnvolukrum 0,75 ila 1 cm genişliğinde, filari tüysüz, sıklıkla kenarları dar koyu renkli, dıştaki yumurtamsı, içteki dikdörtgensi kaşıksı, küt ya da sivridir. Dilsi çiçekler 15 ila 20 arası, dil 0,75 ila 1,25 cm uzunluğundadır. Disk tacı 2,5 ila 3 mm uzunluğunda ve tabanda şişkindir. Kapçık ters konik, silindirik ve 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Balkanlar, Ortadoğu ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaHerbaryum] Yol kenarı, çayır ve tarlalarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Çay yapımında kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çiçek anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince Sakız adası anlamına gelir. Özgün tanımda bu “Habitat Chio” olarak belirtilmiştir, gelgelelim türün yayılış alanı çok daha geniştir.

Türkçe adları

Dilimizde beyaz papatya, eşek papatyası, margarita, margarit çiçeği ve garga çiçeği adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın