İçeriğe geç

Anthemis arvensis (Tarla papatyası)

Sığırgözü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Papatya › Sığırgözü

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

40 cm. kadar büyür. Gövde dik ya da yatık, tabanda dallı ve kısa tüylüdür. Çiçekler 2 ila 4 cm büyüklüğündedir. Yapraklar iki derin teleksi, 1,5 ila 3 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli ve neredeyse sapsızdır. Dilsi çiçekler 12 ila 15 arası sayıdadır. Kapçık yuvarlak ve kahverengidir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır. Tohumlar toprakta 10 yıl boyunca canlı kalabilir. Popüler papatya türlerindendir ancak bu gruba giren diğer türlerden ayırt edilmesi oldukça zordur. Diğer türlerden düz yaprak bölümleri, çiçek başlarındaki havsız pullar, yapraklarındaki yünümsü görünüm ve kapçığın formu ile ayırt edilmesi mümkündür.

Gözlem

Yol kenarı, çayır ve tarlalarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yabani papatya, Sığırgözü, Tarla papatyası.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çiçek” anlamında gelir. Cinse bağlı türler çok sayıda çiçek üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün genellikle hububat tarlalarında görülmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae, praesertim Sueciae agris” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Çiçek ve yaprakları ateş düşürücü olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 894. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version