Site icon Kocaeli Bitkileri

Angelica sylvestris (Melekotu)

Melek otu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiNadir bitki, Süs bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Melekotu › Melek otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve orta Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 metre büyüyebilir. Gövde dik ve mor renklidir. Çiçekler beyaz ya da soluk pembe renklidir. Yapraklar almaşlı dizilişlidir. Taban yapraklar iki teleksi ya da üçlüdür. Çiçek kurulu 15 ila 90 arası sayıda kol bulundurur. Küçük şemsiyelerde yaklaşık 35 çiçek bulunur. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçek açtıktan sonra bitki ölür ancak gövde bazı Verbascum türlerinde olduğu dik bir biçimde ayakta kalır. Bu bitkinin sapının dayanıklılığına işaret eder ve bu nedenle bazı müzik aletlerinin yapımında kullanılır.

Gözlem

Sulak alanlar ve orman içi derelerin kenarında görülür. Nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Melek otu, Kekire.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “melek gibi” anlamına gelir. Zehirlenme ve çeşitli hastalıklara deva olduğu yönündeki inanışa atfen, bitkinin iyilik meleği gibi insanlara yardım etmesine işaret edilmiştir. Cinsin Türkçe adı olan “melekotu”, açık biçimde cinsin bilimsel adının tercüme edilmesi ile oluşturulmuştur. Bitkilerden Avrupa’daki bazı ülkelerde Kutsal Ruh’un kökü olarak bahsedilir ve kökleri çiğnenir. Köklerinin muska halinde boyna asılması halinde, kişinin nazar ve büyüden korunacağına inanılırdı. Tür adı Latince “ormanda” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae frigidioris subhumidis sylvaticis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü pişirilerek tüketilir. Reçeli yapılır. Salatalara eklenir. Gövde ve yaprak sapları şeker üretiminde kullanılır ve çeşitli hamur işlerine eklenir.

Geleneksel tıp

Gastrointestinal sistem, solunum yolu, sinir sistemi hastalıkları, ateş, enfeksiyonlar ve grip tedavisinde başvurulur. Kök ve tohumlar spazm çözücü, aromatik, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, balgam söktürücü, uyarıcı ve toniktir.

Dikkat

Dermatite neden olabilir. Aşırı tüketimi merkezi sinir sistemine zarar verebilir.

Biliyor musunuz?

Meyveleri öğütülerek saçlardaki parazitleri öldürmek için kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 251. 1753. L.

Exit mobile version