İçeriğe geç

Anethum graveolens (Dereotu)

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Dereotu › Dere otu

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiKozmetik.

60 cm büyüyebilir. Gövde beyaz ila yeşil ve boyunca çizgilidir. Alt yapraklar saplı iken üst yapraklarda sap görülmez. Çiçekler sarı renklidir. Meyve yumurta biçimindedir. Tohumları bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir, bunlar iki hafta sonra çimlenirler.

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar, bahçeler ve yol kenarında görülür. Yaygın olarak ekimi yapılan bir türdür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Dereotu, Börek otu, Darağ otu, Darakdalı, Darak otu, Donak otu, Dorak, Doru otu, Durak, Hadimala, Hezertere, Hukar, Sakal otu, Samit, Samuk, Somit, Tarak otu, Tarakdalı, Tara otu ve Tarhana otu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Dere otu bitkisinin yapraklarının ya da tohumlarının kurutulmasıyla baharatı elde edilir. Genellikle balık ve deniz ürünlerinden yapılan yemeklerde kullanılır. Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çorba ve salatalara çeşni olarak eklenir. Turşusu yapılır. Yoğurt ve ayrana eklenir. Roma’da önemli günlerde dereotu tacı giyilirdi ve gladyatörlerin diyetlerine eklenirdi.

Çeşitli sindirim sorunlarında faydalıdır. Tohumları gaz giderici, hafif diüretik, sürt arttırıcı, uyarıcı ve mide için iyidir.

Hamilelik esnasında yağından uzak durulmalıdır. Bazı hassas insanlarda dermatite neden olabilir.

Mısır firavunu İkinci Amenhotep’in mezarında dereotu bulunmuştur. Antik Mısır’da afrodizyak olduğuna inanılır ve kötü ruhlar uzaklaştırmak için bahçelere dikilirdi. Roma uygarlığında dereotu yağı kullanmak statü göstergesi idi. Tohumlarından elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Anethum graveolens (Dereotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/anethum-graveolens/ Erişim tarihi: 6 February 2023

“Anethum graveolens (Dereotu)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın