Site icon Kocaeli Bitkileri

Anemone hortensis (Gülâle)

Anemone hortensis

Anemone hortensis: 24/03/2017; Bayındırlık; 138 m.; çayır. © Hüseyin Cahid Doğan

Gülale


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Dağlalesi › Gülale

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Anemone pavonina olarak geçer. 20 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik ve havlıdır. Taban yapraklarının 5 ila 10 cm uzunluğunda sapları vardır, elsidirler ve 3 ila beş arası tırtıklı loba sahiptirler. Çiçekler tek, kokulu, 3 ila 6 cm çapında ve beyaz, mavi, mor, kırmızı ya da leylak renkli olabilir. 12 ila 20 arası mızraksı ve sivri taç yaprak görülür. Ercikler mavimsi ya da menekşe renklidir. Başçıklar mavidir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Çalılık, yamaç ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Bayındırlık Kalıcı Konutlarında hayli büyük bir popülasyonu mevcuttur.

Yaygın adları

Gülâle.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “rüzgarın kızı” anlamına gelir. Antikçağda çiçeklerinin sadece rüzgar estiğinde açtığına inanılırdı. Arapça ‘Numan’ kelimesinden bozma. O kelime de Fenikece Neaman’dan geliyor. Sonuçta Sümer bitki tanrısı Temmuz onuruna adlandırılan bir bitki, ki kendisinin lakabı Neaman’dır. Cinsin Türkçe adı olan “dağlalesi” bir parça anlaşılmaz durumdadır. Cinsin bütün türleri dağlık alanlarda görülmez ve ayrıca lale ile hiçbir ilgileri yoktur. Cinsin adı klasik Türkçe metinlerde “şakayık-ı numan”, “lale çiçeği” ve “dağ gelinciği” olarak geçer. Tür adı Latince “bahçe” anlamına gelir. Türün yerleşim yerlerine yakın bölgelerde görülmesine ve ayrıca kolaylıkla kültüre alınabilmesine işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Anemone hortensis latifolia”dır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 540. 1753. L.

Exit mobile version