Buradasınız: Ana sayfa » Anemone blanda

Anemone blanda

Dağlâlesi

Bakımı

Anemone blanda çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anemone blanda çalılıkkayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Balkan anemone, Grecian windflower, Winter windflower; Dağlâlesi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca rüzgarın kızı (Antikçağda çiçeklerinin sadece rüzgar estiğinde açtığına inanılırdı. Arapça ‘Numan’ kelimesinden bozma. O kelime de Fenikece Neaman’dan geliyor. Sonuçta Sümer bitki tanrısı Temmuz onuruna adlandırılan bir bitki, ki kendisinin lakabı Neaman’dır); tür adı ise Latince cazip anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Ranunculales
Familia: Ranunculaceae
Subfamilia: Ranunculoideae
Tribus: Anemoneae
Genus: Anemone
Subgenus: Anemone
Sectio: Anemone
Raunkiaer: Geophyte

Literatür

Oesterreichisches Botanisches Wochenblatt 4: 129. 1854. Schott & Kotschy.

Yapısı

Anemone blanda 25 cm. büyüyebilir ve 15 cm. genişliğe ulaşabilir. Çiçekler mor, beyaz ya da beyaz renkli olabilir. Genellikle yaprak döken ağaçların altında görülür. Uygun koşullar altında kısa sürede koloni haline gelir. Koyu yeşil yapraklar yaz aylarında kurur. Mart ve Nisan ayında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Plant 7-25 cm. Rootstock tuberous, short, ± globose. Basal leaves trisect into subsessile segments deeply lobed into incised or crenate-dentate lobes, adpressed-pilose above, glabrescent and usually purplish beneath. Involucral leaves petiolate, trisect into subsessile segments like those of the basal leaves. Flowers solitary. Tepals usually 12-15, narrowly oblong, lavender-blue (rarely pink), 14-25 mm. Achenes pubescent. Fl. 3-4. Rocky slopes and scrub, 150-2600 m. I:135.
7 ila 25 cm. büyüyebilir. Rizom’lar yumrulu, kısa ve aşağı yukarı küreseldir. Bazal yapraklar trisekt, yarı saplı segmentlere derince loblu, incised ya da krenat dentat loblu, üst bölümde yapışık kıllı, glabrescent ve genellikle alt bölümde morumsudur. involukral yapraklar petiolat, tıpkı bazal yapraklar gibi yarı saplı segmentlere trisekt’tir. Çiçekler tek başınadır. Tepal’ler genellikle 12 ila 15 adet, darca oblong, lavanta mavisi renginde, 14 ila 25 mm. uzunluğundadır. Aken tüylüdür. Mart ve Nisan aylarında çiçek açar. 150 ila 2600 metre arasındaki kayalık yamaçlar ve fundalıklarda görülür.

Yorum yazın