İçeriğe geç

Anchusa officinalis (Ballağan)

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Sığırdili › Ballağan

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiBoya bitkisiSüs bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

30 ila 80 cm büyüyebilir. Nadiren de olsa bir buçuk metreyi aşabilir. Gövde dik ve tüylüdür. Taç başlangıçta kırmızı sonrasında koyu mor renkli ve beş lobludur. Çanak kaynaşık ve çan biçimlidir. 5 adet ercik görülür. Yapraklar şeritsi ila şeritsi mızraksı ve almaşlı dizilişlidir. Taban yaprakları saplıdır. Gövde yapraklarında ise sap görülmez. Çiçek kurulu meyve zamanı uzar. Tohumlar temmuz ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Meyve eğikçe ters yumurtamsıdır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar 21 derecede 1 ila 4 hafta arasında olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ballağan adı ile bilinmektedir.

Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprak ve genç sürgünler ıspanak gibi pişirilerek tüketilebilir.

Bitkinin tamamı sakinleştirici ve balgam söktürücüdür. Analjezik ve yatıştırıcıdır. Mide ve duodenal ülser tedavisinde başvurulur. Haricen kesik ve çürükler, dahilen öksürük ve nezle tedavisinde kullanılır.

Köklerinden kırmızı bir boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Anchusa officinalis (Ballağan) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/anchusa-officinalis/ Erişim tarihi: 5 February 2023

“Anchusa officinalis (Ballağan)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın