Anchusa leptophylla (Ballık)

Tanımı

40 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik, basit ya da çok dallıdır. Yapraklar şeritsi, 6 ila 11 cm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde ve kenarları düzdür. Çiçek kurulu meyve zamanı uzunlamasınadır. Brahte yumurtamsı mızraksı ve küçüktür. Çanak çiçek zamanı 4 ila 9 mm uzunluğundadır. Taç genellikle parlak mavi renkli ve beyaz boğazlı, nadiren beyaz ya da sarı renkli, tüp 6 ila 10 mm uzunluğunda ve loblar 2 ila 4 mm uzunluğundadır. Gövde sadece tabana yakın bölümde dallıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boya anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin kökünden elde edilen boya makyaj amacı ile kullanılırdı. Tür adı Antik Yunanca ince yapraklı anlamına gelir. Türün, cins özelinde yapraklarının ayırt edici olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis oblongo lanceolatis” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde ballık adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın