Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Anchusa leptophylla subsp. incana

Fotoğraf

Bakımı

Anchusa leptophylla subsp. incana iki ya da çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anchusa leptophylla subsp. incana kayalık, yamaç ve çayırlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Bugloss; Toklubaşı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca boya (Kökünden boya elde edilmesine atıftır); tür adı Latince ince yapraklı; alttür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Irano-Turanian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Boraginales
Familya:
Cins: Anchusa

Tanım

Notes from the Royal Botanic Garden, Edinburgh 35: 298. 1977.

Tanımlayan

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Anchusa leptophylla subsp. incana 40 ila 70 cm. büyüyebilir. Stem basit ya da çok dallıdır. Yapraklar linear, 60 ila 110 mm. uzunluğunda ve 6 ila 8 mm. genişliğinde ve entire’dir. Çiçek kurulu meyve zamanı uzunlamasınadır. Brahte ovat lanseolat ve küçüktür. Kaliks çiçek zamanı 4 ila 9 mm. uzunluğundadır. Korolla genellikle parlak mavi renkli ve beyaz boğazlı, nadiren beyaz ya da sarı renkli, tüp 6 ila 10 mm. uzunluğunda ve loblar 2 ila 4 mm. uzunluğundadır. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Altıoluk Yaylası ve Kocaeli Kent Ormanı‘nda görülmüştür.

Endemizm

Bu tür doğal olarak sadece Türkiye sınırlı içinde görülmektedir. Endemik.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Flora of Turkey

Strigulose to canescent-strigulose biennials or perennials; stems erect, 40-70 cm, ± simple to much-branched. Leaves linear, 60-110 x 6-8(-18) mm, entire. Inflorescence sericeous to ± spreading-strigulose, elongating in fruit; bracts ovate-lanceolate, minute. Calyx 4-9 mm in flower, elongating in fruit, divided to ⅓-⅔ into obtuse lobes. Corolla usually bright blue with white throat, occasionally white to yellow; tube 6-10 mm, lobes 2-4 mm. Nutlets 2-3 x 2·5-4 mm, obliquely ovoid. Fl. 6-7. Rocky slopes, sandy steppe, 800-3000 m.
1. Calyx 7-9 mm in flower; corolla tube 8-10 mm subsp. tomentosa
1. Calyx 4-6(-7) mm in flower; corolla tube 6-8 mm
2. Calyx divided to ½ or more, ± spreading-hairy, indumentum sometimes sparse; stems branched copiously throughout subsp. incana Endemic. Ir.-Tur. element.
2. Calyx divided to c. ⅓, densely sericeous; stems branched only near base subsp. leptophylla Endemic. Ir.-Tur. element. VI:391.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın