Anchusa leptophylla subsp. incana (Toklu başı)

derleyen:

cins:

Tanımı

40 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde basit ya da çok dallıdır. Yapraklar şeritsi, 6 ila 11 cm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde ve kenarları düzdür. Çiçek kurulu meyve zamanı uzunlamasınadır. Brahte yumurtamsı mızraksı ve küçüktür. Çanak çiçek zamanı 4 ila 9 mm uzunluğundadır. Taç genellikle parlak mavi renkli ve beyaz boğazlı, nadiren beyaz ya da sarı renkli, tüp 6 ila 10 mm uzunluğunda ve loblar 2 ila 4 mm uzunluğundadır. Gövde boyunca dallıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. Yakın zamanda Kafkasya’dan da kayıt bildirilmiş olup, endemik statüsünü kaybetme olasılığı mevcuttur. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde toklubaşı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boya anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin kökünden elde edilen boya makyaj amacı ile kullanılırdı. Tür adı Antik Yunanca ince yapraklı anlamına gelir. Türün, cins özelinde yapraklarının ayırt edici olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis oblongo lanceolatis” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir. Alttürü, türden ayırt etmek için tercih edilmiştir.

Fotoğrafları