Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Anchusa leptophylla subsp. incana

Ballıkayalar

Anchusa leptophylla subsp incana Yaygın adları

Bugloss; Toklubaşı.

Anchusa leptophylla subsp incana Etimoloji

Cins adı Yunanca boya (Kökünden boya elde edilmesine atıftır); tür adı Latince ince yapraklı; alttür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir.

Anchusa leptophylla subsp incana yapısı

Stem diktir ve 115 cm. büyüyebilir. Parlak mavi çiçekleri vardır. Yapraklar linear ya da lanseolat ve entire’dir. Bu onu Anchusa leptophylla’dan ayıran en belirgin özelliğidir. Ayrıca kökteki periderm tabakası daha incedir. Corolla genellikle parlak beyaz renklidir. Calyx 4 ila 9 mm. büyüklüğündedir. Kayalık yamaçlarda görülür. Yapraklar grimsi yeşil ve kadifemsidir. Stem boyunca dal görülür. Bratclar 4 mm. uzunluğunda, linear lanseolat ya da ovat lanseolat’tır. Cauline yapraklar linear lanseolat ve entire’dir. Calyx 8 mm. büyüklüğündedir.

Anchusa leptophylla subsp incana Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Endemik.

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Share

Yorum yazın