İçeriğe geç

Anchusa azurea (Sığırdili)

Sığırdili


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiBoya bitkisiKozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Sığırdili › Sığır dili

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Yapraklar şeritsi eliptik ila mızraksı ya da ters mızraksı, 5 ila 20 cm. uzunluğunda ve 6 ila 40 mm genişliğinde, kenarları düz ya da zayıfça dalgalı dişli, tüy örtüsü yoğun kıllıdır. Çiçek kurulu meyve zamanı uzunlamasınadır. Bırahte küçük ve şeritsi mızraksıdır. Çanak çiçek zamanı yaklaşık 8 mm uzunluğunda, meyve zamanı 12 ila 15 mm uzunluğundadır ve loblar sivridir. Taç menekşe ya da koyu mavi renklidir. Nadiren soluk ya da beyaz renkli olabilir. Taç tüpü 6 ila 10 mm uzunluğunda, loblar 5 ila 8 mm uzunluğundadır. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem

Çalılıklar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sığırdili, Güriz.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “boya” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin kökünden elde edilen boya makyaj amacı ile kullanılırdı. Tür adı Latince “gök mavisi” anlamına gelir. Çiçeklerin rengine işaret eder. İkli adlandırma öncesi adı “Borago sylvestre Cretica flore azureo”dur.

Mutfak

Genç gövdeler haşlanarak ya da buharda pişirilerek tüketilir. Çiçekler çiğ olarak yenilebilir. Yapraklar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Öküsürük giderici, temizleyici, terletici ve idrar söktürücüdür. Kurutularak toz haline getirilir ve iltihap giderici olarak lapa halinde uygulanır.

Biliyor musunuz?

Kökünden kırmızı boya elde edilir. Bu boya kozmetikte kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition Anchusa no. 9. 1768. Mill.

Bir Yorum Yazın