İçeriğe geç

Anagallis (Farekulağı)


Dolaşım

BitkilerFunda takımıÇuhaçiçiçeğigiller › Farekulağı

Genel bilgiler

Tek yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövde tüysüz ve dört köşelidir. Yapraklar sapsız ya da sarılıcı, karşılıklı ya da nadiren halkavi dizilişli ve kahverengimsi kırmızı bezeler ile beneklidir. Çiçekler koltuklarda çıkar. Çanak derince beş parçalıdır. Taç tabaksı, genellikle mavi ya da kırmızı renklidir. Ercikler sakallı iplikçiklidir. Kapsül küreseldir. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir.

Etimoloji

Cins adı Latince “yeniden süslü” anlamına gelir. Çevre koşullarına bağlı olarak çiçek açıp kapamasına atıftır. Ayrıca bitkilerin üzüntü ve depresyonu gidermelerine işaret eder.

Geleneksel tıp

Dioscorides: İki türü vardır ve biri mavi diğeri de kırmızı renklidir. İltihap gidericidir. Vücuda giren kıymık gibi çeşitli parçaları çıkarmak için kullanılır. Diş ağrısı gidericidir. Yılan ısırması ve böbrek ile karaciğer rahatsızlıklarında başvurulur.

Plinius: Balla birlikte çeşitli göz sorunlarında kullanılır. Bu kullanım yük hayvanlarının göz sorunları için de geçerlidir. Sığırlar Asilus ya da Tabanidae’ye bağlı at sinekleri tarafından sokulduklarında da bu bitkiye başvurulur.

İbn-i Sînâ: İltihaplı yaralarda kullanılır. Gargara ya da buruna çekilerek alınırsa balgam söktürücüdür. Diş ağrısı gidericidir. Böbrek ağrılarına iyi gelir.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 148. 1753. L.