Anacamptis pyramidalis (Sivri salep)

Sivri salep


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sivrisalep › Sivri salep

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzası ile Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde ince, dik ve dalsızdır. Taban yaprakları şeritsi mızraksı ve paralel damarlı, 25 cm uzunluğunda; gövde yaprakları kısa ve çok belirgin değildir. Çiçek kurulu kompakt piramit formundadır. Çiçek renkleri pembe ile morun çeşitli tonlarında olup nadiren de olsa beyaz renkli çiçekler de görülür. Çiçekler altı tepallidir ve üçü küçük çanak yaprak ve üçü de taç yapraktır. İki küçük taç yaprak kenarlarda ve büyük üçüncü aşağıdadır, üçüncüsü dudak olarak bilinir ve üç lobludur. Çiçeklerin arkasında 1,5 cm uzunluğunda tüpsü mahmuz görülür.

Gözlem

Nisan ayından Temmuz ayına kadar çalılık, makilik, orman açıklıkları ve çayırlarda, çoğunlukla büyük koloniler halinde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sivri salep, Çam salebi, Peynircik, Peynir çiçeği, Yoğurtçuk.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, “geri yaslanan” anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin de üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır. Tür adı Latince “piramit gibi” anlamına gelir. Bitkinin çiçek kurulu üçgensi bir yapıdadır ve piramidi andırmaktadır. İkili adlandırma öncesi adı “Orchis purpurea, spica congesta pyramidali”dir.

Mutfak

Yumrusu kurutulup öğütülerek dondurma, salep ve tatlı yapımında kullanılır. Besleyicidir.

Fotoğrafları

Literatür

Mémoires du Muséum d’Histoire Naturelle 4: 55. 1818. (L.) Rich.

Bir Cevap Yazın