İçeriğe geç

Anacamptis pyramidalis (Sivri salep)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sivrisalep › Sivri salep

Yenilebilir bitki, Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde ince, dik ve dalsızdır. Taban yaprakları şeritsi mızraksı ve paralel damarlı, 25 cm uzunluğunda; gövde yaprakları kısa ve çok belirgin değildir. Çiçek kurulu kompakt piramit formundadır. Çiçek renkleri pembe ile morun çeşitli tonlarında olup nadiren de olsa beyaz renkli çiçekler de görülür. Çiçekler altı tepallidir ve üçü küçük çanak yaprak ve üçü de taç yapraktır. İki küçük taç yaprak kenarlarda ve büyük üçüncü aşağıdadır, üçüncüsü dudak olarak bilinir ve üç lobludur. Çiçeklerin arkasında 1,5 cm uzunluğunda tüpsü mahmuz görülür.

Bitki Akdeniz havzası ile Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Nisan ayından Temmuz ayına kadar çalılık, makilik, orman açıklıkları ve çayırlarda, çoğunlukla büyük koloniler halinde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sivri salep, Çam salebi, Peynircik, Peynir çiçeği ve Yoğurtçuk adları ile bilinmektedir.

Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yumrusu kurutulup öğütülerek dondurma, salep ve tatlı yapımında kullanılır. Besleyicidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Anacamptis pyramidalis (Sivri salep) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/anacamptis-pyramidalis/ Erişim tarihi: 7 February 2023

“Anacamptis pyramidalis (Sivri salep)” hakkında 2 yorum

  1. Emine Nalçacı

    Merhaba, araştırmama rağmen rastlayamadım,salebin çiçeği yenilebilir çiçektenmidir?Sirkesi yapılabilir mi?

    1. Merhaba, çiçeklerinin tüketimine dair bir bilgi görmedim ancak otçul hayvanların özellikle uzak durduğuna şahit oldum. Bu bir gösterge olabilir. Orkidelerin tüketime dair parçaları yumrularıdır ancak nadir olmaları ve yetişmelerinin uzun yıllar alması nedeniyle biz doğadaki örneklerin sökülmemesini şiddetle tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın