İçeriğe geç

Anacamptis papilionacea (Kelebek orkidesi)

Dilçıkık


Anahtar kelimeler: Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sivrisalep › Dilçıkık

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzasından İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Türkçe kaynaklarda Orchis papilionacea olarak geçmektedir. 15 ila 30 cm büyüyebilir. Tabana yakın iki ila sekiz arası lekesiz mızraksı yapraklıdır; üst yapraklar dik ve kılıflıdır. Çiçek kurulu başak formunda, gevşek ve 2 ila 8 arası sayıda çiçeklidir. Bırahte belirgin, kırmızı renkli ve yumurtalığa eşit ya da onu aşar. Çiçekler büyüktür. Çanak yaprak 12 ila 15 mm uzunluğunda ve 4 ila 6 mm genişliğinde, mor sorguçlu, belirgin damarlıdır. Dudak ters yumurtamsı, tabanı kamamsı ya da yelpaze biçiminde, kırmızı ila gül renkli, koyu boyuna çizgilidir. Mahmuz silindiriktir.

Gözlem

Çalılık, makilik, orman açıklıkları ve çayırlarda, dağınık olarak görülür. Gebze ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dilçıkık, Kelebek orkidesi.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, “geri yaslanan” anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin de üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır. Tür adı Latince “kelebek gibi” anlamına gelir. Yaygın kullanılan bir epitettir ve bitkinin doğrudan kelebekleri andıran yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Lindleyana 12: 120 1997. (L.) R.M.Bateman, Pridgeon & M.W.Chase, 1997.

Bir Yorum Yazın